Yedi Kule Bir Kanal İstanbulYedi kule bir kanal İstanbul :Kanal İstanbul, İstanbul’un batısında, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında inşa edilecek.

Kanal İstanbul Projesi yalnızca bir ulaşım projesi değil. Aynı zamanda bayındırlık, tarım, eğitim, istihdam, şehircilik, aile, konut, kültür, turizm, çevre gibi birçok sektörü ilgilendiren entegre bir proje.

Proje ile İstanbul Boğazı’ndaki yaşam ve kültürel varlıkları tehdit eden gemi trafiği minimize edilecek, boğazı geçmek için Marmara’da demirleyen gemilerin yarattığı çevre kirliliği ortadan kalkacak.

Kanal İstanbul ile yapılacak kentsel dönüşüm sonucu yeni yaşam alanları oluşturulacak.

Kanal çevresinde modern yaşam alanları, kongre, festival ve fuar merkezleri, oteller, spor tesisleri yeni konutlar yapılacak. İstanbul’un doğu ve batı yakasında 2 yeni şehir kurulacak.

Yapılacak köprüler ile karayolu ve demiryolu ulaşımında da sıkıntı oluşmayacak.
Ortalama genişliği 400 m, kanal uzunluğu 43 km olacak. Hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Ülkemiz bir Doğu Akdeniz ülkesi olarak sahip olduğu doğal ve arkeolojik zenginlikleri ile yat turizmi açısından da yeni yeni keşfedilen bir cazibe noktası.

Akdeniz’deki toplam yat sayısı günümüzde yaklaşık 1 milyon.
Ancak her yıl önemli artışlar oluyor.

Fransa, İspanya ve İtalya Akdeniz çanağı marina kapasitelerinin %85’ini oluşturuyor. Ancak bu ülkelerde yeni yatırım yerlerinin kısıtlı olması, Batı Akdeniz’in kirlenmesi ve işletme ücretlerindeki artış, Doğu Akdeniz ülkelerini cazip duruma getiriyor. Akdeniz çanağını ilgilendiren yatçılık faaliyetindeki son gelişmeler ülkemizi atılıma zorluyor.

2002 yılından önce, kamu kaynakları kullanmadan Yap-İşlet-Devret Modeli ile yapılarak turizm sektörünün hizmetine sunulmuş olan Yat Limanı bulunmazken, bugün Muğla Turgutreis, Aydın Didim, İzmir Çeşme, Sığacık, Yalova, Antalya Alanya, Kaş Mersin, Mersin Kumkuyu ve Muğla Ören Yat Limanlarını turizm sektörünün hizmetine sunduk.

Bu ve benzer projelerle denizde yat bağlama kapasitesini 8.500’den 18.261’e çıkardık. Ayrıca, Antalya Gazipaşa, Muğla Datça ve Dalaman, Tekirdağ ve İstanbul Haliç Yat Limanlarının inşaatı devam ediyor.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.