TCDD 2018 Dönemi 2. Demiryolu Şebeke Bildirimini YayımlandıTCDD 2018 Dönemi 2. Demiryolu Şebeke Bildirimini Yayımlandı :Demiryolu Sektörünün serbestleşme sürecinde önemli adımlardan birisi daha atılarak, şebeke bildiriminin ikincisi bugün yayımlandı.

TCDD tarafından hazırlanan; Demiryolu altyapı ağı, erişim koşulları, başvuru, kapasite tahsis süreçleri ve verilen hizmetler ile ücretlendirme konularında gerekli bilgileri içeren 1.Şebeke Bildirimi (2017 Dönemi), Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca onaylanarak 29 Kasım 2016 tarihinde yayımlanmıştı.

Demiryolu Sektörünün Serbestleşme Süreci ve Şebeke Bildirimi bilindiği üzere, Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkındaki 6461 sayılı Kanun, 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girdi.

Söz konusu Kanun ile ;

Demiryolu altyapı işletmecisi olarak TCDD yeniden yapılandırıldı. Yük ve yolcu taşımacılığı işletmeciliği yapmak üzere TCDD’nin bağlı ortaklığı olarak “TCDD Taşımacılık A.Ş” kuruldu, Özel demiryolu tren işletmeciliğine imkân sağlandı. Özel demiryolu altyapı işletmeciliği teşvik edildi.

2.Şebeke Bildirimi de Yayımlandı

Serbestleşen Demiryolu Sektöründe ulusal demiryolu ağı üzerinde altyapı işletmecisi olarak görevlendirilen TCDD tarafından hazırlanan ikinci Şebeke Bildirimi de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca onaylanarak 11.05.2017 tarihinde yayımlandı.

2018 Dönemi Şebeke Bildirimi 10.12.2017 – 08.12.2018 dönemini kapsıyor.

Şebeke Bildiriminin Amacı

Şebeke Bildirimi, TCDD tasarrufundaki demiryolu altyapı kapasitesi için talepte bulunmak isteyen demiryolu tren işletmecilerine;

TCDD’nin tasarrufundaki demiryolu altyapısının kullanımına ilişkin genel şart ve koşullar,

Kapasite tahsisi sürecinde yerine getirilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken hususlar,

Demiryolu altyapısı ve verilen hizmetler,

Altyapı erişim ücretleri ile TCDD tarafından sağlanan hizmetlerin ücretlendirilmesi,

hususlarında bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

2018 YILI ŞEBEKE BİLDİRİM DÖNEMİ KAPASİTE TAHSİS TAKVİMİ

2018 Yılı Şebeke Bildirim Dönemi için Kapasite Tahsis takvimi de belli oldu.

Buna göre;

2018 Şebeke Bildirimi sunumu için TIKLAYIN!

2018 Şebeke Bildirim dökümanları için TIKLAYIN!

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.