Hızlı Tren Garları

Hızlı Tren Garları


Bilecik YHT Garı

A, B ve C Blokları olmak üzere 3 bloktan oluşan Bilecik Yüksek Hızlı Tren Gar Binası, 01 Haziran 2015 tarihinde işletmeye açıldı.

A Blokta yolcu hizmet ve VIP yer alırken, B Blokta bilet kontrol işlemlerinin gerçekleştirildiği yolcu bekleme salonu bulunmaktadır. Yolcu bekleme salonu tek açıklıkta 73 metre uzunluğuyla Türkiye’deki en uzun kafes kiriş sistemli çelik yapılıdır.

C Blok ise asansör ve yürüyen merdivenlerden oluşuyor.

Günlük 44.000 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek kapasiteye sahip Bilecik YHT Gar’da; 2 adet çift yollu ana hat ve 2 adet peronlu hat ve 1 adet konvansiyonel hat olmak üzere 5 hat bulunmaktadır. 408 m uzunluğunda iki adet peron yer almaktadır.

5.342 m2 kapalı alan ve yaklaşık 30.000 m2 meydan ve açık alana sahip olan Gar Binasında yolculara yönelik olarak toplam 214 araçlık açık otopark bulunmaktadır.

Bedensel engelli yolcuların erişilebilirliğine göre düzenlenen bina ve gar sahasında rampalar, asansörler ve hissedilebilir malzeme kaplı yüzey düzenlemeleri yer alıyor.

Bozüyük YHT Garı

Bozüyük YHT Gar, Eskişehir-İstanbul demiryolu hattının açılmasıyla birlikte 24 Temmuz 2014 tarihinde hizmete girdi.

5.000 m2 kapalı kullanım alanı olan Bozüyük YHT Gar binası, dörder katlı karşılıklı iki bina ve bu binaları demiryolu üzerinde birleştiren köprüden oluşmaktadır.

Günlük 5.000 yolcuya hizmet verecek şekilde planlanan Gar’da, 2 adet peron ve 5 adet demiryolu hattı bulunuyor.

POLATLI YHT GAR

Türkiye’nin ilk Yüksek Hızlı Tren Garı olan Polatlı YHT Gar, 16 Şubat 2010 tarihinde hizmete açıldı.

5.500 m2 büyüklüğünde 100 araç kapasiteli açık otoparkı bulunan Gar Binası; yolcu konforunun ön planda tutulduğu, 3 adet yürüyen merdiven, 3 adet asansör ve özel ısıtma-soğutma sistemiyle modern mimari tarzda inşa edildi.

Zeminlerde granit,tavanlarda ise asma tavan kullanılan Polatlı YHT Gar Binasının cepheleri granit ve reflekte camlarla kaplanmış,montolama tekniği ile ısı yalıtımı yapılmıştır.

1.200 m2 inşaat alanına sahip, 2 adet yolcu peronu olan Polatlı YHT Gar’da ileride yolcu sirkilasyonunun artışı dikkate alınarak 3. peron için gerekli düzenlemeler de yapıldı. Her perona ait ulaşımı sağlayan 1 adet asansör ve 1 adet yürüyen merdiven bulunmaktadır.

Günlük ortalama 750 ile 1.000 yolcunun seyahat ettiği Polatlı YHT Gar’da; 1 bekleme salonu, 4 adet gişe, 1 adet kafetarya,2 adet dükkan, mescit ile idari ve teknik kısımlara ait 25 adet büronun yanı sıra yaşlı ve engelli yolculara yönelik olarak özel tuvaletler ve asansörler yer alıyor.

ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN GAR

TCDD’nin İlk Yap- İşlet- Devret Projesi

Başkentin mimari zenginliğine zenginlik katacak mimari projeye sahip Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından ilk defa Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edildi.

Yeni gar binası, tarihimizde, türkü ve şiirlerimizde, hatıralarımızda önemli yeri olan mevcut Ankara Gar’a dokunulmadan inşa edildi.

Türkiye ve Ankara’nın Prestij Eseri

TCDD’nin yeni vizyonuna uygun olarak hız ve dinamizmi temsil edecek şekilde tasarlanan eser, günümüz mimari anlayışını yansıtıyor.

Mimarisi ve sosyal donatılarıyla Türkiye’nin ve Başkent’in prestij eserleri arasındaki yerini alacak Ankara YHT Gar, Başkentray, Ankaray ve Keçiören metrolarına bağlantısı olacak şekilde inşa edildi.

50 bin yolcuya hizmet verecek

Ankara YHT Gar, günlük 50 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek.

Aynı anda 12 adet YHT setinin yanaşabileceği 3 adet peron ve 6 adet demiryolu hattı bulunan proje, 194.460 m2 kapalı alandan ve zemin katlar dahil toplam 8 kattan oluşuyor.

Başkentin kalbi Ankara YHT Gar’da atacak

Ulaşım hizmetlerine yönelik birimlerin yanı sıra kapalı-açık toplam 1.910 araçlık otopark hizmetlerinin verileceği Ankara YHT Gar’da; ticari alanlar, cafe-restoran, iş ofisleri ve çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleri ile otel gibi sosyal ve kültürel donatılar bulunuyor.

Tüm yolcularımız konforlu seyahat olanaklarına kavuşurken, kentin sosyal ve kültürel hayatı Ankara YHT Gar’da buluşuyor.

En son teknoloji kullanılarak engellilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanan YHT Gar, başkentin cazibe merkezi haline geliyor.

Trenleri TCDD işletecek

2 yılda inşa edilen ve 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Gar İşletmesi (ATG) tarafından işletilecek Ankara YHT Gar, bu süre sonunda TCDD’ye devredilecek. Yeni garın tren işletmeciliği TCDD tarafından yürütülecek.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar