Marmaray Setleri İZBAN Hattında Çalışmaya Başlıyor

Marmaray Setleri İZBAN Hattında Çalışmaya Başlıyor
Marmaray Setleri İZBAN Hattında Çalışmaya Başlıyor

TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa kurup ortaklaşa işlettiği, Türkiye’nin en büyük ve en uzun metro standartlarında banliyö hattı Egeray-İZBAN hattında marmaray setleri kullanılmaya başlıyor.


İzmir-Torbalı arası İZBAN hattında artık marmaray setleride faal olarak çalışmaya başlıyor. İlk set Biçerova’ya gönderildi. Test için kullanılacak 10 vagonlu E 32002 numaralı marmaray seti eğer uygun olursa diğer setlerde izmir’e gönderilecek. Edirne ve Haydarpaşa garında 10 vagonlu setlerin şuan kullanılmamasından ve İzmir’in İZBAN setlerinin yetersiz kalmasından dolayı TCDD Taşımacılık A.Ş. talep doğrultusunda marmaray setlerinin kullanılmasını uygun bulmuş ve ilk set gönderilmiştir. Eğer istasyonlara giriş ve çıkışlarda sorun olmazsa diğer setlerde gönderilip artık marmaray trenleri İZBAN hattında kullanılmaya başlanacaktır.

Marmaray setlerinin teknik özellikleri

Marmaray setlerinin MCT ve MCF vagonlarında makinist bölmesi mevcuttur. Bu tren donanımı çoklu ünite faaliyetlerine uygundur. MC ve M vagonlarının her bir iki (2) vagon alt düzeneği motorundan biri cer motorudur ve T vagonları, standart ebat olan 1,425 mm’lik iki (2) treyler motoruna sahiptir. Tren setlerinin her iki tarafında da otomatik bağlayıcılar mevcuttur ve diğer iç araçlarda yarı kalıcı bağlayıcılar bulunur. MCF, T ve M vagonlarının toplam uzunluğu 22,5 metredir ve yalnızca MCT vagonlar 22,6 metredir. 10 vagonluk trenin toplam uzunluğu 225,2 metredir ve 5 vagonluk trenin toplam uzunluğu 112,5 metredir.

5 Lİ TREN KONFİGÜRASYONU

MCF-T5-M4-T6-MCF

YOLCU KAPASİTESİ
OTURMA : 248 KİŞİ
AYAKTA : 1389 KİŞİ
TOPLAM : 1637 KİŞİ

10 LU TREN KONFİGÜRASYONU

MCT-T3-M1-M2-T4-M3-T2-M1-T1- MCT

YOLCU KAPASİTESİ
OTURMA : 508 KİŞİ
AYAKTA : 2548 KİŞİ
TOPLAM : 3056 KİŞİ

MAX. KULLANIM HIZI : 80 KM/H
ELEKTRİKLEME SİSTEMİ : AC 25sohbet

1 Comment

Yorumlar