Zonguldak’ta Asırlık “Varagel” Turizme Kazandırılacak

Zonguldak’ta, 5 yıldır atıl durumda olan ve yaklaşık 150 metrelik tepeden sahildeki madene 130 yıl işçi ve malzeme nakli gerçekleştiren raylı sistemin turizmine kazandırılması için çalışma başlatıldı

Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinin, sakinleri, yaklaşık 150 metrelik tepeden sahildeki madene 130 yılı aşkın süredir işçi ve malzeme nakli gerçekleştiren, 5 yıldır atıl durumdaki raylı sistemin turizme kazandırılması için çalışma başlattı.

Belde vatandaşları, 1880´li yıllarda inşa edildiği tahmin edilen ve Türkiye Taşkömürü Kurumu´na (TTK) ait varagelin (eğimli arazilerde vagonların çift yönlü taşındığı nakliyat yolu) yıllarca ülke ekonomisine sağladığı katkının turizme yönlendirilmesi için bir araya gelerek, alanda temizlik çalışması yaptı.

Başkan Mustafa AYDIN, belde halkının sivil inisiyatif grubu oluşturduğunu belirterek, “Kandilli sevdalıları, Kandilli´yi temsil eden eserlerin korunması için çaba gösteriyor. Bu alan Kandilli´yi temsil eden bir alan.” dedi.

Söz konusu alanın 2015´ten itibaren Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alındığını ve turizme kazandırılması için proje başlatıldığını anlatan Başkanımız Mustafa AYDIN, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bürokraside bazı gecikmeler yaşandı. Dolayısıyla müdahalesi gecikince alan bakımsız kaldı. Biz belediye olarak gerekli girişimleri yaptık. Burayı tanıtmaya devam edeceğiz. Valimizi ziyaret ettireceğiz. Burasıyla ilgili sürmekte olan projenin hızlandırılmasını sağlayacağız. Bu bölge madenle var olan bir yer. Hayatta kalması da maden ve turizmden geçiyor. Yerel turizmden pay alması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Güncel Demiryolu İhaleleri

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar