2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi İstanbul’da YapıldıTCDD’nin katkı ve katılımlarıyla Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından düzenlenen “2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi”, 06 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Fuar Merkezi’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarafından açıldı.

“AR-GE’YE YATIRIMDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

TCDD’ nin “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Ailesi” adıyla Bağlı Ortaklarıyla birlikte tek bir çatı altında stant açarak ziyaretçilerini ağırladığı zirvenin açılışında konuşan ve kalkınma ajanslarının bugüne kadar binin üzerinde projeye destek verdiğine dikkat çeken Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Kalkınma ajansları bölgesel yenilik stratejileri hazırlıyor ve uyguluyorlar. Şimdi ise kalkınma ajansları bünyelerinde girişimci destekleme merkezleri kuruluyor” ifadelerini kullandı.

“2023 Kalkınma hedeflerine ulaşmak için Ar-Ge’ye yatırımdan asla vazgeçmeyeceğiz” diyen Bakan Elvan, “Milli gelirin yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye kaynak olarak aktarma hedefimiz var. Bugün yüzde 3’ü ayırsak, bu kaynağı kullanacak altyapıya sahip değiliz. Bu yüzden altyapıya sürekli yatırım yapacağız” açıklamasında bulundu.

“AR-GE FAALİYETLERİMİZ ARTTI”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de Araştırma Geliştirme ve Tasarım merkezlerinde yaklaşık 39 bin kişinin istihdam edildiğini ifade ederek, bu merkezlerde tamamlanan veya devam eden 17 bin projenin bulunduğunu belirtti. Özlü, “Türkiye de 2016 yılında merkezi bütçede Ar-Ge çalışmaları için 7,5 milyon TL harcanmıştır. Bu rakam 2015 yılına göre % 20 lik bir artışı ifade etmektedir. Tüm bu rakamlar hükümetimizin Ar-Ge ye verdiği önemi göstermektedir. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi İnovasyon ve Ar-Ge’yi teşvik edecek çok önemli düzenlemeleri içermektedir. Üretim reform paketiyle birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler artık sanayici tanımı kapsamına alınmıştır.” dedi.

APAYDIN YERLİ VE MİLLİ ULAŞIM TEKNOLOJİLERİ PANELİNDE KONUŞTU

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise, “2.Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” kapsamında Yerli ve Milli Ulaşım Teknolojileri isimli panelde bir sunum gerçekleştirdi.

Apaydın sunumunda, Demiryolu sektöründeki gelişmeleri; mevcut ve devam eden hat projelerini, Demiryolu sektöründeki Ar-Ge faaliyetlerini, Demiryolu Araştırma ve Teknoloji Merkezi(DATEM) ve Milli Tren Projelerini anlattı.

“EUROTEM, İZBAN, SİTAŞ, VADEMSAŞ, RAYSİMAŞ gibi iştiraklerimiz sayesinde Türkiye’de olmayan teknolojileri Türkiye’ye taşımak için bu tarz iştirakler kurduk” diyen Apaydın, TÜLOMSAŞ’ta yerli ve milli dizel motorunu ve E-1000 elektrikli lokomotifini, TÜDEMSAŞ’ta ise Milli Yük Vagonu’nu ürettiklerini işaret ederek, hedeflerinin en kısa sürede Milli Yüksek Hızlı Treni üreterek raylara indirmek olduğunu kaydetti.

Oturumunun sonunda İsa Apaydın’a, Mimarlar ve Mühendisler Grubu Başkanı Osman Balta tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.