Bakan Arslan: “Türkiye kendi milli trenini yapabilir hale gelecek”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sakarya’ya geldi .Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret ederek bir süre görüşen Bakan Arslan, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra gazetecilerle bir araya geldi.

Sakarya’nın, doğuya, batıya, kuzeye, güneye, kısacası her yere çok kısa mesafede ve ulaştırmanın her türüyle erişebilme, ulaşabilme, sanayiye, endüstriye, ulaştırmaya alt yapı anlamında lokomotiflik etme şansı olduğundan bir kavşak konumunda olduğunu belirten Bakan Arslan, “Bakanlık olarak Sakarya için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Tüm yolları eksiksiz sıcak asfalt olan tek ilimiz Sakarya’dır. Ancak bununla yetinmeyip bunu denizle buluşturmak adına Karasu ilçesinde yaptığımız liman çok önemlidir. Sakarya’yı taşımacılık anlamında denizle buluşturacak ve inşallah Arifiye merkezli olarak, gerek İstanbul gerekse Ankara İstikametinde gelişimi sağlayan YHT ile ilgili de etap etap çalışmalarımız devam ediyor. Arifiye’ deki istasyon bu senenin sonunda bitmiş olacak. Tabi şehir merkezinin Arifiye üzerinden İstanbul’a, Ankara’ya demir yoluyla bağlanması da çok çok önemli. Önümüzdeki yıl sonunda Pendik’ten sonrasını bitirdiğimizde Sakarya’da üretimi yapılan tüm ürünlerin Avrupa’ya kesintisiz gidebilme şansı olacak. Ayrıca demiryolu olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Avrupa’ya ikinci bir hattın da çalışmalarını yürütüyoruz. O proje de Akyazı’dan başlayacak. Adapazarı’na ilave ikinci bir demiryolu güzergâhı kazandırılmış olacak. Ayrıca Karasu limanıyla ilgili demiryolu bağlantısı konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın son durağı Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) oldu. Bakan Arslan’a ziyaretinde Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın eşlik etti.

“Türkiye milli trenini yapabilir hale gelecek”

Elektrikli ve alüminyum gövdeli milli tren için çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Bakan Arslan, “Bölgesel taşımacılığa hizmet edecek 4’lü ve 3’lü setler halindeki demiryolu araçlarımızı inceledik. Arkadaşlar işe başladıktan yaklaşık 1 ay sonra bir seti bitirmiş oluyorlar ve her hafta bir set bitirmiş oluyorlar. Şuana kadar 35 set, 4’lü araç olarak düşünürseniz 140 aracı TCDD taşımacılığa teslim etmiş durumda. Önümüzdeki yıl sonu itibarı ile bu üretimi tamamlayacaklar. Şuana kadar yüzde 30 olan yerli katkı payı önümüzdeki yıl sonu itibari ile lisansını da alma şartıyla artık tamamen Türkiye’de yapılabilir hale gelecek. Bugüne kadar yurt dışına zaman zaman ihraçlarımız oldu ama daha fazla ihracat yapabilir hale geleceğiz. Özellikle elektrikli ve alüminyum gövdeli milli treni ve yerli treni yapmakla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, Sayın Başbakanımızın başlattığı çalışmalar kapsamında inşaat çalışmaları başlattık, yürütüyoruz. Ve bu çalışmalar bittiğinde de artık Türkiye kendi milli trenini yapabilir hale gelecek. Bu tek başına bir anlam ifade etmiyor, yapacağımız bu çalışmalar ile birlikte biz ülkemiz içerisindeki ihtiyacı karşılamakla birlikte dışarıya ihracat yapabilir hale geleceğiz. İşte o zaman çok daha önemli ve anlamlı bir hale gelecek” diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.