Kardemir, Proje Ortağı Olduğu Avrupa Birliği Projesini Tamamladı



Karabük AFAD (Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) koordinasyonunda, Avrupa Birliği Projesi olarak yürütülen ve Kardemir’in de proje ortağı olduğu, “Kimyasal Kaza Önleme Hazırlıklı Olma Yeterlilikleri Eğitim Modülü Projesi” nin son çalıştayı Karabük Üniversitesi Hamit Çepni Konferans Salonu’nda yapıldı. 2016 yılından bu yana yürütülen projenin son çalıştayına proje ortaklarının yanı sıra Kardemir Genel Müdürü Ercüment ÜNAL, Demir ve Çelik Üretim Başmüdürü Ahmet AYCAN, İSG Müdürü Mehmet BİÇER, Kok Fabrikaları Müdürü Mehmet AĞUŞ, İnsan Kaynakları Eğitim Şefi Kenan KIZILAY ve İSG personelinin yanı sıra şirket adına projenin sorumluluğunu üstlenen Çevre Yönetim Başmühendi Müge CEBECİ, Su Tesisleri Baş Mühendisi Fatma Serap GÜLEÇ ve Yan Ürünler İşletme Mühendisi İlhan ATTAR katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Genel Müdür Ercüment Ünal, kimyasal malzemelerin, bulundukları yerler, üretildikleri prosesler, depolandıkları, taşındıkları bölgelerde yönetim ve uygulamalarda oluşan yanlışlarla beraber çok ciddi kimyasal kazalara yol açtığını söyledi.

Özellikle 1976 yılında İtalya’nın Seveso kentinde yaşanan sızıntı sebebiyle bölgede bulunan insanlar ve diğer canlıların ciddi şekilde zarar gördüğünü, bu tarihten sonra kimyasalların yönetimiyle ilgili dünyada ciddi hassasiyet oluştuğunu ifade eden Ünal, “Bu kazanın arkasından 1980’lerde Avrupa Birliği’nin sınıflandırma, etiketleme ve paketleme tüzüğü oluşturulmuştur. Avrupa Birliğ”ne geçiş sürecinde de yayınlanan bu prosedür çerçevesinde endüstriyel kazaların kontrolü ve etkinliğinin artırılmasıyla ilgili yönetmelik, sanayiden tarıma, sağlıktan kozmetiğe kadar birçok sektörü içeren farklı yönetmelik ve tebliğler ülkemizde de yayınlanmış ve yayınlanmaya devam etmektedir” dedi.

Kardemir’in yasal mevzuatlardaki rolü ve yükümlülükleri gereği, 2015 yılından itibaren SEVESO yönetmeliği kapsamında güvenlik raporunu hazırlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na teslim ettiğini belirten Genel Müdürümüz Ercüment Ünal yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yönetmelik kapsamındaki kimyasal maddelerin bildirimlerini yaparak Kardemir’in yükümlülüklerini tamamladığına dikkat çekti. Ünal konuşmasında arıca Kardemir’de kimyasal taşıyan tüm araçların kapı giriş kontrollerinin ADR Tüzüğüne göre yapıldığını ve ilgili yönetmelik gereği 2 personelin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olarak tüm kimyasal üretim, depolama ve sevkiyat noktalarında gerekli kontrolleri yaptığını, CLP tüzüğü kapsamında ithal edilen ve üretilen tüm tehlikeli madde ve karışımlara ilişkin olan Kardemir’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdindeki yükümlülüklerini yerine getirerek konuyla ilgili her yıl güncellemelerini de yaptığını, bu nedenle proje kapsamında kimyasal yönetimi ile ilgili Kardemir’den 3 uzman personelin görevlendirildiğini ve bu proje ile ilgili konuların şirketimizdeki eğitim planına eklenmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

Çevre Yönetim Başmühendisimiz Müge CEBECİ’nin sunumu ile devam eden çalıştay, diğer proje ortaklarının sunumları ile devam etti.

PROJE HAKKINDA

“Kimyasal Kaza Önleme Hazırlıklı Olma Yeterlilikleri Eğitim Modülü Projesi”nin ilk çalıştayı 18-20 Şubat 2016 tarihleri arasında Türkiye’de, ikincisi 29 Mayıs -2 Haziran tarihleri arasında Finlandiya’da, üçüncüsü 25-30 Eylül 2016 tarihleri arasında Portekiz’de ve dördüncüsü 23-30 Nisan 2017 tarihleri arasında İspanya’da gerçekleştirilmişti. Yapılan bu son çalıştay sonrası proje raporu hazırlanarak, Kasım ayı sonunda Avrupa Birliğine gönderilmesi planlanmaktadır.

Proje, endüstrideki her sektörde tüketim yoğunluğu olan kimyasalların sınıflandırılması, bu konuda ulusal ve uluslararası mevzuatın sorgulanması, kimyasal kazalara yönelik önlemlerin bilinmemesi ile ilgili eğitimlerin sağlanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle müdahale / etkinlik açısından güvenlik, sağlık, eğitim ve acil durum bakımından büyük bir profil ortaya çıkmaktadır. Bu profil içerisinde Afet ve Acil Durum Müdürlükleri’nin arama kurtarma ekipleri, büyük sanayi kuruluşlarındaki acil durum üniteleri, çevre, kimya ve güvenlik gibi alanlarda çalışmalarını yürüten üniversiteler yer almaktadır. Proje sonucunda eğitim modülü için 500 sayfalık kitap oluşturulmuştur. Ayrıca proje ile ilgili www.chemippr.org adresindeki internet sitesi oluşturularak, yapılan faaliyetlere bu site üzerinden ulaşılabilmektedir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!



İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.