Aksaray tren yolu hattı nereden geçiyor?Aksaray’dan yolcu ve yük taşımacılığına yönelik olarak gerçekleşecek olan Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Tren Hattı projesinin ÇED raporu tamamlandı. ÇED raporunda tren hattının nereden geçeceği ve tren istasyonunun nerede olacağı hakkında da bilgi verildi.

Aksaray’ın yıllardır özlemini duyduğu tren hattına kavuşuyor. Aksaray’dan geçek olan Kırşehir – Aksaray – Ulukışla Tren Hattının güzergahı belli oldu. Buna göre Aksaray’dan Ortaköy –Bozkır Beldesi Kuzeybatısı, Ortaköy Merkez, Ortaköy Balcı, Çekiçler Köyü, Cankılı Köyü, Ekecikşeyhler köyü, Bağlıkaya Beldesi, Çimeliyeniköy, Hırkatol, Kazıcık Köyü, Hatipoğlu Köyü, Selecikköse Köyü güzergahından hat geçerek Aksaray’a ulaşacak.

Aksaray ve Ortaköy’de İstasyon yer alırken Taşpınar’da da Siding İstasyonu olacak. (genellikle tek hatlı demiryolları üzerinde bulunan ve karşı yönlerden gelen iki trenin birbirini geçmesini sağlayan ana demiryoluna paralel demiryolu hattıdır. Genellikle belli aralıklarda istasyon ile duraklarda yapılır.)

Aksaray İstasyonu Küçük Pınar Mevkine mi?
Aksaray Gar İstasyonu Kırşehir – Aksaray – Ulukışla Tren Hattının 100. km 940. metresinden başlayarak 102. Km 440. metrede son bularak 1,5 kilometre uzunluğunda olacak. Aksaray Gar’ının nerede olacağı ise sır gibi saklanırken ÇED raporunda belirtilen güzergah bilgilerine göre Gar’ın olacağı yer yaklaşık olarak belli. Hatta göre Selecikköse Köyü hattın 95. Km’sinde yer alıyor. Gar ise yaklaşık 101. Km’de olacak. Yani Selecikköse köyüne 6 km mesafede yer almış olacak. Bu mesafede Üniversite karşısında bir yere denk geliyor. Gar’ın yeni yapılan cezaevine yakın bir yerine Küçük pınar mevkine yapılması muhtemel olarak duruyor.

ÇED RAPORUNDA YER ALAN HATTIN GEÇTİĞİ YER
Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Hattı Güzergâhında planlanan istasyonlarda sağlanan genel koşullar ve istasyonlara ait özellikler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Giriş Üniteleri
İstasyon İdari ve Sosyal Binaları
Yük Ambarları
Konteynır Yükleme-Boşaltma-Elleçleme Alanları
Lojmanlar Sinyalizasyon ve Elektrifikasyon Ünitesi
Kataner Ünitesi Bakım Ünitesi (İstasyon alanlarında kapsamlı bir bakım–onarım çalışması yapılmayacak olup, sadece trenlerde meydana gelecek arızalarda onarım yapılması muhtemeldir. Bu amaçla istasyon alanlarında bir adet bakım ünitesi bulunması planlanmaktadır.)
Park Ünitesi (Tır, Gelen-Giden Yolcu Araç Parkları)

Proje kapsamında yer alan istasyonlarda yapılması planlanan işletme binalarının genel olarak ana fonksiyonel elemanları aşağıda verilmiştir.

İstasyon Girişleri
Bilet Holü
Yatay Dolaşım
Düşey Dolaşım Peron
Yardımcı Mekânlar
Halka Açık Mekânlardan oluşacaktır.

Kaynak : www.ajanskonya.net

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.