Bakan Arslan’ın 3. Havalimanı, FSM Köprüsü ve Kanal İstanbul açıklamalarıUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Arslan “İstanbul 3. havalimanı inşaatında yüzde 68’lik gerçekleşme sağlandı. Havalimanına, Şubat 2018’e kalmadan ilk uçağı indireceğiz. Havalimanının ilk etabının resmi açılışı, 29 Ekim 2018’de olacak” dedi.

Kanal İstanbul projesinde gelinen aşamaya ilişkin bilgi veren Arslan, son olarak 5 güzergah alternatifinde detaylı çalışma ve sondajlar yapıldığını söyledi. Etüt proje çalışmalarının temmuzda başladığını ve şu ana kadar toplamda 4 bin metreyi bulan 162 sondaj yapıldığını ifade eden Arslan, ilave olarak da 150-160 arasında, toplamda 8-10 metreyi bulan sondaj yapılmış olacağını aktardı. Arslan, “Etüt çalışmaları sonunda, tatlı su kaynaklarını, tarım arazilerini dikkate alarak, çevreye en az olumsuz etkisi olacak, hatta olumlu etkisi olacak alternatifleri de çalışarak güzergahın netleşmesini sağlamış olacağız.” diye konuştu.

Projenin büyüklüğü nedeniyle karma finansman modelinin uygulanabileceğini dile getiren Arslan, “Yap-işlet modeli, kamu olarak yapılan işler ve gelir ortaklığı yöntemiyle yapılan işler var. Yaklaşık 42-43 kilometrelik, dünyanın en büyük gemilerinin geçeceği kanaldan bahsediyoruz. Kanalın etrafının düzenlenmesi, etrafındaki çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması, güzergahtaki kentsel dönüşüm, yapay adaların yapılması, her birinin özellikle finansman modeli biraz birbirinden farklı olacak. Dolayısıyla birçok finansman modelini aynı anda bu projede kullanır olacağız, onun çalışmasını yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Arslan, proje kapsamında rekreasyon alanlarının da yaratılacağını belirterek, projeden çıkacak hafriyatla, İstanbul Yeni Havalimanı ve Kemerburgaz’daki kömür ocaklarından kalma çukurları dolduracaklarını anlattı. Böylece yeşil alan olarak İstanbul’a nefes aldıran yerler yaratacaklarını bildiren Arslan, kanal kapsamında oluşturulacak yapay adalara ilişkin çalışmanın da eş zamanlı yürüyeceğini söyledi. Arslan, “Hedefimiz, çalışmaları kısa sürede bitirip projeyi ülkemiz ve ülkemiz insanına kazandırmak. Bir an önce etapları tamamlayıp, ihale edip işe başlamak istiyoruz. Önemli mesafe kat ettiğimizi ifade etmekte fayda var.” dedi.

“Yüzde 68’i tamamlandı”

İstanbul Yeni havalimanında da olağanüstü bir çalışmanın 7 gün 24 saat esasına göre sürdüğüne işaret eden Arslan, 3 bine yakın ağır iş makinasının alanda çalıştığını söyledi.

Arslan, bugün itibarıyla havalimanı inşaatında yüzde 68’lik gerçekleşmeye ulaştıklarını bildirdi. Bakan Arslan, şöyle devam etti:

“Bu, çok önemli bir oran. Proje, birçok alanda dünya çapında ödüller almaya başladı. Derdimiz ödül almak değil, dünya sivil havacılığının ağırlık merkezi doğuya kayıyorken, bundan yararlanmak. Amacımız, 29 Ekim 2018’de, Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünde, birinci faz olan 90 milyona hizmet edecek kısmını açmak ve uçuşları artık oradan yapmak. Diğer etapları da yolcu artışlarına bağlı olarak 2023’e kadar tamamlanacak. Böylece 200 milyon yolcuya hizmet edebilir hale gelecek. Daha önce yine Anadolu Ajansı Editör Masası’nda paylaşmıştık ilk uçağı Şubat 2018’de indireceğiz diye. Şubat 2018’e kalmadan ilk uçağı indireceğiz ama resmi açılışı, hizmet verme açılışı 29 Ekim 2018’de olacak.”

Arslan, Atatürk Havalimanı’nın geleceğine yönelik soru üzerine de 3. havalimanı açıldığında, Atatürk Havalimanı’nın sadece sınırlı şekilde küçük uçaklara hizmet vereceğini ifade etti. Atatürk Havalimanı’ndaki terminallerin İstanbul’un hizmetine sunulacağına işaret eden Arslan, “Bunlardan biri de fuarcılık olabilir dedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yönde ifadeleri vardı. Sayın Başbakanımızla da istişare ettiğimizde, böyle geniş bir alanın İstanbul’a nefes aldıracak şekilde dizayn edilmesi yönünde irade var. İnşallah bu irade çerçevesinde ağırlıklı olarak kente nefes aldıracak alan olacak.” dedi.

FSM Köprüsü Çalışması

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün (FSM) Anadolu Yakası Edirne istikametinde 23 Eylül’de başlatılan serbest geçiş sistemi çalışmasının neden yaz aylarında yapılmadığını anlatan Arslan, bu konuda karar alırken uzmanlarla bütün boyutları değerlendirdiklerini söyledi.

FSM Köprüsü’nden önce 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çamlıca gişelerinde serbest geçiş sistemini kurduklarını anımsatan Arslan, “Çok daha önemlisi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün asfalt bakımının sızdırmazlıklarının yapılması gerekiyordu. Bu anlamda çok önemli bir çalışma yaptık ve bu çalışmayı da Kurban Bayramı öncesi yaz periyodunda bitirmek istedik. İstanbullular da bunu bizimle yaşadı. Biz bu çalışmalarla eş zamanlı FSM’de böyle bir çalışma yapsaydık, o zaman haklı olarak diyeceklerdi ki; ‘İki çalışma birden olur mu?’ İki çalışma birden olamayacağı için büyük olan çalışmayı yaz tatilinde yaptık, daha küçük olanı şimdi yapıyoruz.” diye konuştu.

Arslan, gelecek yaz FSM’de asfalt yenilemesi yapılacağından serbest geçiş sistemi çalışmalarının ertelenmediğini ifade etti.

“Hedefimiz FSM’deki çalışmayı ay sonunda bitirmek”

FSM gibi önemli köprü ve yollarda zaman zaman bakım ve yenileme çalışması yapılması gerektiğinin altını çizen Arslan, “Aracınızla her gün işe gidip geliyorsunuz. Aracın bakım zamanı geldiğinde üç gün serviste kalması gerekiyor. ‘Aracı servise götürmeyeyim’ deme lüksünüz yok. Servise gittiğinde de üç gün arabasızlığa katlanmak durumundayız. Şükür ki, Yavuz Sultan Selim Köprüsü (YSS), Avrasya Tüneli, Marmaray gibi alternatifler var.” ifadelerini kullandı.

Arslan, FSM’deki çalışmanın medya aracılığıyla duyurulmasına rağmen çalışmanın başlangıç tarihinin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle duyurunun pek fark edilmediğini dile getirerek, “Haberdar olmayanlar pazartesi birdenbire köprüye yüklenip diğer alternatiflere kaymayınca bir sıkıntı yaşadılar fakat birkaç gün sonra insanımız bu çalışmayı görüp diğer alternatiflere yönelince de belli bir rahatlama oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce çalışmayı 7 Kasım’da tamamlamayı öngördüklerini ancak bir an önce bitirilmesi için uğraştıklarını belirten Arslan, “İstanbul’a müjdeyi vermiş olalım; hedefimiz, işin kalitesi ve teknik gerekliliklerinden taviz vermeden, bu ayın sonunda bitirmek.” dedi.

Personel alımları

Personel alımlarına ilişkin de konuşan Arslan, TCDD’nin 773 personel alacağını bildirdi. Arslan, “Bunun 150’si işçi statüsünde olacak. Dolayısıyla İŞKUR üzerinden KPSS puanıyla mülakata çağrılacaklar. Bununla ilgili süreç başlıyor. İnşallah bu ay çalışmasını yapmış olacağız.” diye konuştu.

Arslan, demiryolu sektöründe kendilerine destek verecek 623 kişiyi de Devlet Personel Başkanlığı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üzerinden KPSS puanına göre doğrudan alacaklarını ve bununla ilgili sürecin de devam ettiğini söyledi.

TCDD Taşımacılık AŞ.’nin de 345 kişi alacağını aktaran Arslan, bunun 167’sinin memur, 178’nin işçi statüsünde olacağını bildirdi.

“Bin 750 kişiye ‘kusura bakmayın’ diyemeyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliği kapsamında PTT bünyesine 5 bin kişiyi katmayı hedeflediklerini dile getiren Arslan, bunun ilk 500’ünü işe başlattıklarını hatırlattı.

Daha sonraki dönemde bin 750 kişinin 4 katına karşılık gelen sayıda kişiyi mülakata çağırdıklarını ve kazanan bin 750 kişiyi açıkladıklarını belirten Arslan, bunların güvenlik soruşturmalarının başladığını söyledi.

Arslan, güvenlik soruşturmaları başlarken bakanlığın bir yönetmeliğine itirazen konunun Danıştay’a gittiğini, Danıştay’ın da “yönetmeliğinin yürütmesini durdurma” kararı aldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Konuya ilişkin esastan görüşme devam ediyor. Esastan görüşme çerçevesinde nihai karar bizim için önemli. Yönetmeliğin durdurulması nedeniyle mevzuat düzenleme gerekiyorsa, onun üzerinde çalışıyoruz. Şu an hukukçu arkadaşlarımız bu konuda çok yoğun bir mesai sarf ediyorlar. Çünkü bin 750 kişiye ‘kazandın’ dedik, evraklarını verdiler, güvenlik soruşturmalarını yaptırıyoruz. ‘Kusura bakmayın’ demek bizim de işimize gelen, hoşumuza giden bir durum değil. Bu arkadaşların mağdur olmaması adına gerekli çalışmaları yapıyoruz.”

İkinci etaptaki 2 bin 500 personelin alımıyla ilgili başvuruları aldıklarına işaret eden Arslan, “Bu sefer 3 katı oranında kişiyi davet etmiştik. Bu kişileri davet ederken de başvurmaması gereken branşlardan başvurular olmuştu. Onunla ilgili ÖSYM ile gerekli çalışmaları yaptık. Mülakata çağrılacak arkadaşları açıklama aşamasındayken Danıştay’ın bu kararı nedeniyle o süreci de durdurduk.” dedi.

İlk etapta kazananların ve ikinci etap alımında mülakata çağrılanların mağdur olmamasını amaçladıklarının altını çizen Arslan, bu kişilerden sabırlı olmalarını istedi.

Kazandığı ilan edilenlere aksini söylemeyi bakanlık olarak doğru bulmadıklarını belirten Arslan, “Danıştay, bizim yönetmeliğin başka bir yönetmelikle çakıştığı yönünde bir karar çerçevesinde yürütmeyi durdurma kararı almış. Bir yönetmeliği, başka bir yönetmelikle durduramazsınız. Onun üzerinde bir mevzuat, kanun olur o zaman doğru. Eminim ki esastan da görüşülecek. Bu konudaki süreçleri takip ediyoruz. İstiyoruz ki, insanlarımız mağdur olmasın.” diye konuştu.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.