Nazilli’nin simgesi Gıdı Gıdı treninin vagonları restore edilecekNazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli’nin simgesi Gıdı Gıdı Treni’nin diğer vagonlarının da tadilatının yapılacağı müjdesini verdi.

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nazilli’ye gelişinin ve Sümerbank Basma Fabrikasının hizmete açılışının 80’nci yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayan törenler, Nazilli TCDD Garında Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve Kaymakam İbrahim Küçük’ün konuşmaları, Turan Ortaokulu öğrencilerinin şiirlerini okuması, Nazilli Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu zeybek gösterilerini sunmaları ile sonlandı.

Törenlere Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Garnizon Komutanı Per. Yüzbaşı Samed Demet, Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Baro Temsilcisi Avukat Emel Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Bünyamin Daşdemir, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Yalçın Gürenci, AK Parti İlçe Başkanı Ramazan Satılmış, CHP İlçe Başkanı Ali Deveci, Gaziler, Sümerbank eski çalışanları, kurum ve kuruluşların müdürleri, amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Nazillimizin simgesi Gıdı Gıdı Treni!
1995 yılına kadar işçi taşıyan, seferleri burada sonlanan Nazilli’nin simgesi Gıdı Gıdı Treninin, yeniden restore edilip, nostaljik seferlere başlamasının kendilerine nasip olmasından dolayı mutlu ve gururlu olduklarını ifade eden Başkan Alıcık, “Üniversitemiz ve Devlet Demiryolları ile koordine içerisinde bu tarihi anımızı yeniden canlandırdık. Ve devam ediyoruz, inşallah ileride hep birlikte şahit olacağız, bu alan 150 dönümlük tarihi hatıra bağımsız Sümer üniversitesi olarak şehrimizin markası olacak. Göreve geldiğimde söz verdim, Nazilli üniversite ve sanayi şehri olacak. Bu yolda yıllardır çalışma yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Nazilli ye hep birlikte sahip çıkacağız, sözle değil icraatla sahip çıkacağız. Atatürk’e; “Cumhurbaşkanı olmasaydınız, ne olmak isterdiniz?” diye bir soru yöneltildiğinde; “Millî Eğitim Bakanı olarak eğitim davasına hizmet etmek isterdim” diye cevap vermesi, O’nun eğitimin, millet hayatındaki olması gereken yeri ve önemine ne kadar büyük değer verdiğinin bir göstergesi olmuştur. İşte bu duygu ve düşünceler içerisinde, Büyük Atatürk, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in Nazilli ye gelişinin 80.yılını coşkuyla kutluyor, aziz hatırları önünde hürmetle eğiliyorum” dedi.

Sümer Kampüsü’ne geçen Protokol üyeleri ve öğrenciler Adnan Menderes Üniversitesi Sümer Kampüsü’ndeki Atatürk Müzesi’nin gezdi ve Sümerbank’ın sembolü olan ‘’Gıdı Gıdı’’ treniyle nostalji turu yaptı.

Nostalji turu sırasında Başkan Haluk Alıcık Gıdı Gıdı Trenininin diğer vagonlarının da tadilatının yapılacağı müjdesini verdi.