Bursa’nın raylı sisteminde yapılan indirimin maliyeti 13 milyon TL

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, raylı sistemde yaptıkları indirimin belediyeye yıllık maliyetinin 13 milyon TL olduğunu açıkladı.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeni görevinin 34’üncü gününde kameralar karşısına geçip, Bursa’yı daha yaşanılabilir bir kent haline getirmek amacıyla çizdikleri yol haritasını kamuoyu ile paylaştı.

İptal edilen, revizesi yapılacak olan ve devam edecek projeleri anlatan Başkan Aktaş, şov peşinde olmadan Bursa’nın, belediyenin menfaatleri ne gerektiriyorsa onu yapacaklarını vurguladı.

Realiteye ve mevcut duruma bakıp, hayal peşinde koşmayacaklarının ifade eden Başkan Aktaş, “Bütün vücudumu dolaşan kan gibi, Bursa vücudumu sarmış durumda. Tek derdimiz milletin hayır duasını almak” dedi.

Recep Altepe’nin istifasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan ve fiilen görevine 3 Kasım’da başlayan Başkan Alinur Aktaş, ilk günden başlattığı toplantı trafiğinin ardından görevinin 34’üncü gününde izleyecekleri yol haritasını kamuoyu ile paylaştı.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi Yıldırım Beyazıt Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında kameraların karşısına geçti.

METRODA KAPASİTE ARTIRILACAK
Bursa’da en önemli sorunun ulaşım olarak öne çıktığını ifade eden Başkan Aktaş, bütçe realitesi içinde hareket edip, fayda maliyet analizi yapmak zorunda olduklarına değindi. Gelişen şehirlerde metronun kaçınılmaz bir gerçek olduğunu hatırlatan Aktaş, bu konuda geçmişte yapılan önemli çalışmalar nedeniyle eski başkanlara teşekkür etti. Bursa’nın 48 kilometre raylı sistem hattı olduğunu ve bunun azımsanmayacak bir rakam olduğunu açıklayan Başkan Aktaş, metroda sabah ve akşam saatlerinde yaşanan yoğunluğun azaltılması için gerek sefer sıklığının artırılması gerekse vagonlardaki kapasite artırımına yönelik bazı çalışmaların yapacağını söyledi. Doğu batı aksında D200 karayolunda trafik akışını hızlandırmaya yönelik yan yol bağlantılarında bir düzenlemeye gideceklerini ifade eden Başkan Aktaş, Kestel – Görükle arasında D200 karayoluna 213 çıkış noktası olduğunu açıkladı. Her isteyenin her istediği yere gittiği bir sistemin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını dile getiren Aktaş, İzmir yönünden gelen araçların Acemler’e ulaşmadan viyadükle çevre yoluna bağlanması, Soğukkuyu’dan çıkan araçların Mudanya yoluna yönlendirilmesi, Mudanya kavşağının Dikkaldırım bağlantısının sağlanması, 30 metrelik yolda kamulaştırmaların tamamlanması, Panayır-Yeniceabat-Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı bağlantısının sağlanması, Ankara yolunun alternatifi olan Mimar Sinan Bulvarı’nın Otosansitle bağlanması gibi projelerin devam edeceğini belirtti.

Başkan Aktaş, 700 metresi yeraltında olan 8 bin 100 metrelik T2 hattına 110 milyon TL harcama yapıldığını hatırlatarak, bu saatten sonra en sağlıklı şekilde projeyi tamamlama gayreti içinde olacaklarını açıkladı.

TELEFERİK PROJESİ İPTAL
Maliyeti 100 milyon TL’yi bulacak teleferiğin Gökdere’ye indirilmesi projesini iptal ettiklerini kaydeden Aktaş, “Uludağ’a çıkan teleferik yap-işlet-devret ile yapılmış, doğru bir proje. Marmaray ve Osmangazi Köprüsü’nde olduğu gibi bir alt barem belirlenmiş. Yolcu 300 binin altında olunca belediye finanse edecek diye ama bakıyoruz, 700- 800 binin altına düşmüyor. Orda sıkıntı yok. Gökdere hattını da borç alırsınız, yapmaya yaparsınız ama işletebilir misiniz? Ciddi sıkıntılar var. Uludağ’a giderken insan ağaç görüyor, kar yağınca beyaz örtüyü görüyor. Bu hatta binince neleri görecek. Bu kaynağı güney kuzey hattında yol açmak, genişletmek için kullansak tarihe mal olur” diye konuştu. Başkan Aktaş, yine teleferiği Kültürpark’a indirecek olan projenin de durdurulduğunu kaydetti.
Kükürtlü – Sıcaksu bağlantı viyadüğü ve Yıldırım Şükraniye viyadüğü projelerinin de iptal edildiğini duyuran Başkan Aktaş, S plaka satışlarının da durduğunu açıkladı.

RAYLI SİSTEM İNDİRİMİNİN MALİYETİ 13 MİLYON
Bugüne kadar 1.2 yolcu ortalamasıyla giden deniz uçağı seferlerine de son verildiğini dile getiren Başkan Aktaş, raylı sistemde yaptıkları indirimin belediyeye yıllık maliyetinin 13 milyon TL olduğunu, deniz uçağının 10 aylık zararının ise 18 milyon TL olduğunu açıkladı. İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanları ile bir araya geldiklerinde Marmara Denizi’nin 7/24 havadan takip edilmesi konusunu ele aldıklarını kaydeden Başkan Aktaş, “Sahip olduğumuz 4 uçaktan en iyi durumda olanı bu iş için İstanbul’a vereceğiz. Öyle hibe falan değil, kullanımdan kaynaklı gelirimizi alacağız. Diğer üçünü ise en yüksek getiri ile satacağız” dedi.

Başkan Aktaş, İsabey’e yapılması planlanan 12 milyon TL’lik katı atık aktarma istasyonu projesi, Orhangazi Zeytin İşleme Tesisi Projesi ve 13 milyon TL ihale bedeli olan Mustafakemalpaşa Kule Restoran projesinden de vazgeçildiğini açıkladı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar