Zonguldak Denizle Buluşmalı Dedi 6 Öneri Getirdi

Makina Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Birhan Şahin, Pusula Gazeteyi İmtiyaz Sahibi Ali Rıza Tığ’ın “Lo Lo ve Zonguldak Limanı” başlıklı yazısına gönderdiği yorumda  sundu.

Makina Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Birhan Şahin, önerilerini şöyle sıraladı:

“Kent merkezinin yeniden düzenlenerek, “Denize Küskün Kent” imajından kurtulabilmek için ilk anda akla gelen birkaç öneriyi aşağıda sıralıyorum. Kuşkusuz bu tür önermeler daha da çoğaltılabilecek ve çeşitlendirilebilecektir. Önemli olan konunun tartışmaya açılmasıdır.

1- Zonguldak Belediyesi’nin hizmet binası ile Liman arasındaki Acılık Deresi boyunca mevcut yapılaşmaların tamamı (dolmuş durakları, kargo alanındaki yapılar vs.) kaldırılmalı, kentin denizle buluşması sağlanmalıdır. Kent içi ulaşım, yeni alan düzenlemelerine ve trafik yoğunluğuna uygun olarak yeniden düzenlenmelidir. (Bu da ayrıca incelenmesi gereken önemli bir konudur.)

2- Lavuar Alanı düzenlemesi ile ilgili projeler yeniden değerlendirilmelidir. Gerekli yasal düzenlemeler yapılarak mevcut alanın mutlaka denize ulaşacak şekilde genişletilmesi sağlanmalı, buna göre yeniden projelendirilerek kent sakinlerinin ortak yaşam ve kullanımına açık çağdaş bir “kent meydanı” oluşturulmalıdır.

3- Ro-ro seferleri için ya başka bir yer alternatifi bulunmalı ya da sefer yapan gemilere binecek tır ve kamyonlar için ayrı bir yerde depolama alanı yaratılarak bu alan mümkün olduğunca bu meydana dahil edilmelidir.

4- Fener ve Liman arkası tabir edilen kısımdan Uzunmehmet Anıtı’na ve Atıksu Arıtma Tesisi’nin bulunduğu alana kadar olan güzergahta kent ile deniz arasında bulunan tüm yapılaşmalar mümkün olduğunca minimuma indirilerek insanların deniz kenarından yürüyebilmesinin önü açılmalı, bu hat üzerinde rekreasyon alanları ve gezi yolları tasarlanmalıdır.

5- Adliye Binası’nın önünde limanın bir kısmı doldurularak yer kazanılmalı, kamunun kullanımına açılmalıdır. Eski çöplüğün (şimdiki artma tesisinin) bulunduğu alanda mevcut belediye yönetimince geliştirilen proje yaşama geçirilmeli, bu alan halkın kullanımına açılmalıdır.

6- Şu anda kullanılmayan Erdemir tren ferisinin iskelesi üzerinde yapılacak teleferik istasyonları ile Fener, Uzunmehmet Anıtı ve TV vericilerinin bulunduğu Gümüşhane Mahallesi Tepesi istikametine 3 adet teleferik hattı kurularak ulaşım ve gezi amaçlı kullanıma sunulmalıdır.”

Kaynak : www.pusulagazetesi.com.tr

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar