İstanbul Yeni Havalimanının İsmi Açılışta Belli OlacakUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Havalimanı’nda bulunan İstanbul Havalimanları Muhabirleri Derneği’ni (İHMD) ziyaret etti. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Arslan İstanbul Yeni Havalimanının isminin açılışta belli olacağını söyledi.

Bakan Arslan, İstanbul’da iki köprü ve deniz yoluyla geçilen trafiğin arttığına dikkati çekerek, “Avrasya Tüneli açıldı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı. Diğer iki köprüdeki trafik çok azalmadı. Bunun anlamı ne? Bunlar bir taraftan kendi trafiğini de oluşturuyor. Çünkü insanımızın gelir seviyesi yükseliyor. İnsanımızın araç sahiplik oranı yükseliyor. İnsanımızın aynı zamanda trafiğe çıkma oranı çok yükseliyor. Geçmişte kapısında araç olan, belki işine servis veya toplu taşıma ile gidiyordu. Arabasıyla haftada bir sefer çıkıyordu. Şimdi öyle değil, direkt arabası ile çıkıyor. Hatta bazı aileler tek arabayla değil, artık üç arabayla çıkıyorlar. Böyle olunca ihtiyaç giderek artıyor. Biz de bu ihtiyacı gördükçe hem yolculuk anlamında, hem yük anlamında kendi trafiğimizi oluşturuyoruz. Ordu-Giresun bunun için güzel bir örnekti. İnşallah Rize-Artvin de aynı şekilde güzel bir örnek olacak. Nitekim geçmişte büyük iller için havalimanı ihtiyacı varken şimdi artık küçük illerimizde de havalimanı yapıyoruz. Niye? Çünkü insanlarımız hava yolunu kullandıkça, hava yolu ile yolculuk yapmaya alıştıkça, yolculuk sayısı çok artıyor. Artık bölgesel taşımacılık da işin içine girmeye başladı. O yüzden yine İstanbul Yeni Havalimanı kapasitesi diğer havalimanlarımızı da besleyecek, destekleyecek hale gelecek. Onlara İstanbul Yeni Havalimanı’nın emin olun ki, faydası ve katkısı olacak. Onun için durmayacağız. Bununla iktifa etmeyeceğiz, bundan sonra da yine havalimanları planlayacağız. Başlangıçta 200-250 kilometrede bir havalimanı olsa yeter diyorduk. Şimdi bunu yeterli görmüyoruz. Artık insanımız evinden çıktığında, 100 kilometre mesafede erişebileceği bir havalimanı olsun istiyoruz. Bunun da oranını yüzde 95’lerin üzerine çıkardık. Eminim ki, yakın gelecekte çok daha düşmüş rakamları konuşacağız. Türk Hava Yolları (THY) da artık uzun mesafe uçuşlar değil, bölgesel uçuşlar için de daha küçük gövdeli uçaklar almak ve onlarla hizmet etmek durumda kalacak. Çünkü bunlar birbirini besleyecekler.”

Atatürk Havalimanı’nın akıbetiyle ilgili bir soruyu da cevaplayan Arslan, İstanbul’da Yeni Havalimanı’nın 6 pistle hizmet vereceğini, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da kapasitesinin giderek artacağını kaydetti.

Bakan Arslan, Atatürk Havalimanı’nın, İstanbul’daki yeni havalimanının yedek meydanı olmayacağını dile getirerek, “Atatürk Havalimanı genel havacılığa hizmet edecek.” dedi.

Arslan, yeni havalimanının isminin ise açılışta belli olacağını sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından Dernek Başkanı Celal Uçan, Bakan Arslan’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak da ziyarette yer aldı.

Reklamlar