Alman Demiryolları (DB) Asya Pazarına AçılıyorAlman Demiryolları ile Gürcistan Demiryolu şirketi arasında demiryolu taşımacılığı sektöründe gelecekteki ortak projeler için 12 Haziran tarihinde Berlin’de anlaşma imzaladı. İmzalanan anlaşma ile Avrupa – Asya taşıma koridorunu güçlendirmek ve Deutsche Bahn’ın Asya Lojistik pazarındaki payının arttırılması amaçlanıyor..

Anlaşmanın bir parçası olarak DB, AB içinde demiryolu yük taşımacılığının organizasyonunu yerine getirmek için bir iştirak kuracak ve bu koridordaki taşımacılıktan sorumlu olacak.

Gürcistan Demiryolları ise Orta Doğu ve Hindistan koridorundan sorumlu olup, intermodal taşımacılık ile birlikte Köstence’den gelen yüklerin Gürcistan ve Azerbaycan’ı geçerek, Hazar Denizi üzerinden Doğu Asya’ya ulaşımından sorumlu olacak.

Şu anda Avrupa demiryolu taşımacılığından en büyük girişim olan DB Asya pazarına açılarak büyümesini sürdürüyor. DB edinmiş olduğu bilgi, tecrübe, araç parkı ve yetişmiş eleman stoğu ile ilerleyen yıllarda Avrupa’da demiryolu yük taşımacılığında öncü kuruluş olacağı açık.