BTS’den Ankara Garı’na Sahip Çıkın Çağrısı!Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi öncülünde içerisinde pek çok sivil toplum örgütünün de yer aldığı Başkent Dayanışması tarafından Ankara Gar önünde bir etkinlik yapıldı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı ve MYK üyeleri ile Ankara Şube üyeleri tarafından etkinlik öncesi banliyö trenlerindeki yolculara broşürler dağıtılarak bilgilendirme yapıldı. Ardından kitlenin Ankara önünde bir araya gelmesinin ardından basın açıklaması yapıldı.

Konfederasyon Yürütme Kurulu üyelerinin de katıldığı Ankara Gar önünde yapılan basın açıklamasında BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, KESK MYK Üyesi Ramazan Gürbüz, Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu değerlendirmelerde bulundu.

Ankara Garı önünde yapılan basın açıklamasına CHP ve İyi Parti temsilcileri, Ankara CUMOK okurları, Çiğdemim Derneği, Tiyatro Pembe Kurbağa, Tüketici Hakları Derneği, Kavaklıderem Derneği, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası temsilcileri ve vatandaşların yanı sıra HDP milletvekili adayları olan Sendikanın eski Genel Başkanı Nazım Karakurt ve yine sendikamız eski Genel Sekreteri İshak Kocabıyık’ın da katıldığı etkinlik Ankara Garı’nda ‘Kara Tren’ türküsünü söyleyerek tamamlandı.

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş tarafından yapılan konuşmada;

“Ankara Garı 13 Mart 2018 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü ve TOKİ ile yapılan protokolle toplamda 49 bin 276 metrekarelik alan TOKİ’ye devredildi. Bu devir 21 Mart 2018 tarihinde de TCDD yönetim kurulunca onaylandı. Kurumumuz çalışanlara ait lojmanlar, işyerleri, misafirhane, müze ve kreş bulunan alan TOKİ’ye devredildi. Bunun yerine Sincan Etimesgut arasında yine demiryollarına ait arazide bu tesisler yapılmak üzere. Başkent gelişiyor şu anda verilen hizmet karşılamıyor. Burası 10 yıl sonra tıkanacak. Burada yol bulamayacağız. Üniversiteye devrettik diyorlar. Yalan her zamanki gibi yalan. Kamuoyunun tepkisinin çekmemek için geçiş aşamasında bu ifadeyi kullanıyorlar. Kafalarının arkasında buraya dair başka şeyler var. Biz Başkent Dayanışması olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Sendikası öncülüğünde onlarca sivil toplum kuruluşundan oluşan Başkent Dayanışması ile biz mücadeleyi başlattık. Hukuki olarak ta geçtiğimiz günlerde iptali için dava açtık. Ankara halkı buraya sahip çıkmalı. Burası Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda hizmet etmiş bir yer burası bizim hafızamız burayı silmek istiyorlar. Çocuklarımız gelecekte bize hesap soracaklar biz burayı devrettirmeyeceğiz. Tıpkı Haydarpaşa da olduğu gibi Haydarpaşa’da büyük oranda kazandık. Burada da kazanacağız. Direne direne kazanacağız. Ankara Garı’nı haramilere teslim etmeyeceğiz.”

Değerlendirmelerinde bulundu.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.