Sivas Demirağ Organize Sanayi Bölgesi İçin İmzalar Atıldı

Sivas’ın 40 yıllık rüyası ve 40 bin kişiye istihdam sağlayacak Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin alt yapı inşaat protokol sözleşmesi imzalandı.


Sivas Valiliği Vali Dr. Hasan Canpolat Salonu’nda yapılan imza töreninde; Vali Davut Gül, Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas İl Özesi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, TSO Başkanı Mustafa Eken, OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ile alt yapı çalışmalarını yapacak ÖZ ER-KA İnşaat AŞ firma sorumlusu Tuğrul Çelik hazır bulundu.

İmza töreninde konuşan Vali Davut Gül, organize sanayi bölgelerinin her ilde 3 tane ortağı olduğunu belirterek bunların; il özel idaresi, belediyeler ve ticaret odaları olduğunu söyledi.

Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde 814 hektar arazimiz bulunduğunu kaydeden Gül, “Bunun diğer organize sanayi böğlerinden farkı; her parselinde demiryolu kılçık hattı var. Yani 224 sanayi parselimizin 224’ününde demiryoluna ulaşabildiği bir imkân var. Bizi güçlü ve farklı kılan bu. Parsellere demiryolu hattının yapılmasında Sayın Habib Soluk’un her aşamada katkısı var.” diye konuştu.

2015 yılında imar planının onaylandığını hatırlatan Gül, “Biz bunu 40 yıldır konuştuk ama fiilen bunun yapılma aşaması son 3 yılda hızlandı. İmar planının da onaylanması tek başına yetmiyor. Kamulaştırılması normal süreci takip ettiğinizde 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl sürebiliyor. Arazisi olanlara ulaşmak, paranızla o arazileri almak çok meşakkatli bir iş. Kamulaştırma çözülmeyince de işe başlayamıyorsunuz. Bakanlar Kurulu burayla ilgili acele kamulaştırma kararı aldı. Organize sanayi bölgelerinde son 15 yılda bakanlar kurlunun acele kamulaştırma kararı aldığı başka bir yer yok. Projemiz bitti ve 7 Haziran’da proje ihalesini gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

Alt yapı çalışmalarının iki yıllık bir süresinin olduğunu kaydeden Gül, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim isteğimiz 2019 yılının 4 Eylül’ünde bitmesi. Neden? Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılı. 100’üncü yılda 100 projemiz vardı. Bunu da kamuoyu ile paylaşmıştık. Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin her aşamasında bize rehberlik eden Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz başta olmak üzere, Bakanımız Mehmet Habib Soluk’a, milletvekillerimize, belediye başkanımıza, ticaret odası başkanımıza, özel idare genel sekreteri ve ekibine, alt yapıyı yapacak firmaya teşekkür ediyorum. Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişilik istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eli ile gelişecek. Sivas’ta kamu yatırımı anlamında yapılabilecek her şey hemen hemen yapıldı. Eksikler varsa da yapılıyor. Ya planlama aşamasındadır, ya proje aşamasındadır, ya da fiilen inşaat aşamasındadır. Burada özel sektörün önü açıldığında sanayi daha da gelişecek. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

Sivas Milletvekili Soluk ise her fabrikanın 10’ar ve 100’er dekardan oluşacağını belirterek, “Her fabrikanın demiryolu kılçık ağının girmesi çok önemli. Limanlara ulaşabilecek bir konumdayız. Hemen yanında 520 dekarlık lojistik merkezimiz olacak. Demirağ Organize Sanayi ile lojistik merkezi bittiğinde Sivas asıl o zaman kabuğunu kırmış olacak. Dışarıdan göç alacak. Sivas’ın içindeki insanları göç ettirmemek çözüm değildir.” dedi.

Belediye Başkanı Aydın ve Genel Sekreter Kaya da Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nin ilimize hayırlı olmasını temenni ettiler.

Konuşmaların ardından Valimiz Davut Gül ile ÖZ ER-KA İnşaat AŞ firma sorumlusu Tuğrul Çelik arasında protokol imzalandı.İlk yorum yapan olun

Yorumlar