Yüksek Hızlı Tren Hatlarıyla Ulaşım KolaylaşacakYüksek Hızlı Tren Hatlarıyla Ulaşım Kolaylaşacak :Başkent Ankara -İstanbul hattının devreye girmesiyle 1420 kilometreye ulaşacak YHT hattı yeni projelerle Türkiye’yi saracak.

Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan demir yolu hatlarının tamamından fazlasını son 10 senelik zamanda gerçekleştirmekte olan Türkiye şimdi de hızlı tren hatları ile örülüyor. Türkiye ilk kez 2009 senesinde Başkent Ankara -Eskişehir hattının açılmasıyla yüksek hızlı trenle tanışırken, açılışı cuma günü gerçekleştirilecek Başkent Ankara -İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattıyla beraber YHT hattı uzunluğu 1420 kilometreye ulaşacak. Tamamlanan ve yapımı süren yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleriyle, Başkent Ankara merkezli oluşturulan çekirdek demiryolu ağıyla kentler arasında günü birlik seyahatin yapılabilir olması ve kentlerin adeta birbirlerinin banliyösü haline gelmesi hedefleniyor. Bu çerçevede Başkent Ankara -Sivas arasındaki 405 kilometrelik mesafede demiryoluyla seyahat süresini 10 saatten İkinci saate, İstanbul-Sivas arası seyahat süresini de beş saate düşürecek olan Başkent Ankara -Sivas YHT Projesi’nin inşası devam ediyor. 105 kilometrelik Bursa-Bilecik- Başkent Ankara Hızlı Demiryolu Projesi çerçevesinde ise hattın 75 kilometrelik Bursa-Yenişehir kesiminin altyapı inşası yapılıyor, 30 kilometrelik Yenişehir-Bilecik kesiminin inşasına ise bu sene başlanacak. Türkiye’nin en çok büyük 3 şehrinden ikisini buluşturacak 624 kilometrelik Başkent Ankara -İzmir YHT Projesi ise 3 kesim halinde projelendirildi. Proje tamamlandığında Başkent Ankara -İzmir arasında demiryolu ile seyahat zamanı 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek.

Hızlandırılmış hatlar da geliyor
Yüksek hızlı tren projelerinin yanında hızlı tren projeleri de tüm sürat ile sürüyor. Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu Projesinin ilk etabının yapım ihalesi gerçekleştirildi. Konya-Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesinde Konya-Karaman ve Adana-Gaziantep arasında inşaat çalışmaları devam ediyor. Bilecik- Bursa, Başkent Ankara -İzmir, Başkent Ankara -Sivas yüksek hızlı demiryolu ve Konya-Karaman, Sivas-Erzincan hızlı demiryolu hatlarıyla 17 il yüksek hızlı demiryolu ağı ile birbirine bağlanacak.

ULAŞIM KOLAYLAŞACAK
Başkent Ankara -İstanbul 3 saat
Başkent Ankara -Bursa İki saat 15 dakika
Bursa-Bilecik 45 dakika
Bursa-Eskişehir 1 saat beş dakika
Bursa-İstanbul İki saat 15 dakika
Bursa-Konya İki saat 40 dakika
Bursa-Sivas 4 saat 15 dakika
Başkent Ankara -Sivas İki saat
İstanbul-Sivas beş saat
Başkent Ankara -İzmir 3 saat 30 dakika
Başkent Ankara -Afyonkarahisar 1 saat 30 dakika
Konya-Karaman 40 dakika
Başkent Ankara -Karaman İki saat 10 dakika
İstanbul – Karaman 4 saat

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.