TÜDEMSAŞ 2035 Hedeflerine Doğru İlerliyorSivas Valisi Davut Gül kamu kurum ve kuruluşlarına gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında TÜDEMSAŞ’ı ziyaret etti. Düzenlenen toplantıda Genel Müdür vekili Mehmet Başoğlu ve Vali Davut Gül basın mensuplarının TÜDEMSAŞ’la ilgili sorularını yanıtladı.

Basın mensuplarına TÜDEMSAŞ hakkında bir açıklama yapan Sivas Valisi Davut Gül, “TÜDEMSAŞ Almanların firmasıyla, Avusturyalıların firmalarıyla dünyada rekabet edecek duruma geldi. Yeni ürün bankamız oluşuyor. Avrupa pazarına gidebilmek için sertifikasyon ve kalite süreci ortadan kalktı. TÜDEMSAŞ ‘ın kendi yan sanayisi gelişiyor. Bizim organize sanayide, özel sektördeki 10 firmada, 600 kişi istihdam ediliyor olması çok önemli. Toplu olarak bizim kadar toplanan bir yer yok. 10 yıl sonra bu sayı nerdeyse binlerce kişi olacak. Önemli olan nokta şu, bu piyasada vagon ihtiyacı var mı, yok mu? Gördüğümüz kadarıyla dünyada eski vagonların yenilenmesi, ülkemizdeki vagonların yenilenmesi hem de Demiryolu taşımacılığı artmasını da üst üste koyduğumuz zaman, yük vagonuna ihtiyaç var. Hem TÜDEMSAŞ’a ihtiyaç var hem de özel sektöre ihtiyaç var. Sivas’ta da TÜDEMSAŞ iyi yönetilirse, iyi rekabet edebilirse, iyi Ar-Ge’ler ortaya çıkarsa hem Türkiye’ye hem dünyaya ürün satarız. TÜDEMSAŞ’ın geleceğine, TÜDEMSAŞ’ın çalışanları, yani TÜDEMSAŞ yönetimi karar verecek. TÜDEMSAŞ İyi yönetilirse, rekabet edebilirse dünyada parmakla gösterilen şirket olur. ” dedi.

GÜL,” UZMAN OLDUĞUMUZ İŞİ YAPARSAK BÜYÜRÜZ”

Vali Davut Gül, Sivas kamuoyunda yıllardır yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade ederek, “Şöyle bir şehir efsanesi var. TÜDEMSAŞ savunma sanayisine girsin, TÜDEMSAŞ hızlı tren üretsin, TÜDEMSAŞ şu sektöre girsin. Hiç birine gerek yok. Kendi bildiğimiz işi, uzmanı olduğumuz işi iyi yaparsak TÜDEMSAŞ da büyür. TÜDEMSAŞ’a iş yapan firmalar da büyür. Şehre de lokomotif olur. TÜDEMSAŞ’ın bir diğer faydası da şu; TÜDEMSAŞ bir okul. Nasıl bir okul? Bizde emekli olan kişi piyasada iş yapıyor. Gidiyor işte torna tezgahı kuruyor. Ya da başka bir yerde aranan eleman oluyor. Bu çok önemli. Bu bilgi bu tecrübe başka yerden parayla alınmayacak bir şey. Bu açıdan da TÜDEMSAŞ önemli bir kurum.” dedi.

TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekilimiz Mehmet Başoğlu ise, Ulaştırma Şuralarında belirlenen ülkemizin 2035 yılı Demiryolu Vizyonu doğrultusunda çalışmalara devam edildiğini belirterek; “Bu hedeflerden Şirketimizin uzmanlık alanına girenlere bakacak olursak; Demiryolu çeken-çekilen araç filosunu geliştirmek, Çeken ve çekilen araçların üretim ve bakımlarında özel sektör payını artırmak, Demiryolu işletmeciliğinde özel sektör payını %50’ye çıkartmak, Yük taşımacılığında %4 seviyesinde olan demiryollarının payını %15’ler seviyesine çıkarmak şeklindedir. Demiryolu sanayisinin ülkemizdeki en eski ve en köklü kuruluşlarından birisi olarak bu hedefler doğrultusunda çalışmalar yapmaktayız” şeklinde konuştu.

Başoğlu ayrıca, TCDD Taşımacılık AŞ’nin verilerine göre 2023 yılına kadar 11.500 adet, 2035 yılına kadarsa 33.000 adet yeni yük vagonuna ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Basın toplantısına Sivas Valisi Davut Gül’ün yanı sıra TÜDEMSAŞ Genel Müdür Yardımcıları ve üst düzey yöneticiler de katıldı.

 

Reklamlar