Adana Mersin Arası Hızlı Tren İle 25 Dakikaya İnecekMersin Valisi Ali İhsan Su, Adana Mersin arası hızlı tren alt yapı çalışmalarının yüzde 98 oranında bittiğini belirterek, “Bu proje tamamlandığında Adana Mersin arası yolculuk 25 dakikaya inecek” dedi.

Adanalıoğlu mahalle meydanındaki bir kahvehanede gerçekleşen ve Vali Yardımcısı Mahmut Halal ile Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhittin Pamuk’un da eşlik ettiği buluşmada yaptığı konuşmada, Mersin Valiliği olarak düzenledikleri toplantıda Akdeniz İlçesi Muhtarları ile bir araya geldikten hemen sonra, vatandaşların hem sorun ve taleplerini dinlemek hem de sohbet etmek amacıyla bu buluşmayı gerçekleştirdiklerini ifade eden Vali Su, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının vatandaşlarımıza hizmet vermek için 7 gün 24 saat boyunca görevinin başında olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının devamında, Mersin’de devam eden yatırımlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Vali Ali İhsan Su, “Mersin’in çehresini değiştirecek olan ‘Çukurova Bölgesel Havalimanı’ inşaatı hızla devam ediyor. Alt yapı çalışmaları tamamlandı, üst yapı çalışmaları ise devam ediyor. Adana-Mersin arası ‘Hızlı Tren’ alt yapı çalışmaları yüzde 98 oranında bitti, üst yapıyla ilgili ihale süreci devam ediyor. Bu proje bittikten sonra Adana-Mersin arası yolculuk 25 dakikaya inecek” şeklinde konuştu.

Yenice’ye yaklaşık 500 dönüm üzerine kurulu bir ‘Lojistik Merkez’ kazandırıldığını da ifade eden Vali Su, ulaşım alanında toplam tutarı 5 milyar liranın üzerinde olan 34 projenin devam ettiğini belirtti. Vali Ali İhsan Su; “Akbelen Köprülü Kavşağı’nı tamamladık, Liman-Hal Kavşağı yapım çalışmalarında sona geldik. Çalışmaları hızlı bir şekilde devam eden ‘Mersin-Antalya Sahil Yolu’ tamamlandığında 9-10 saat süren Mersin-Antalya arası yolculuk süresi 4-5 saate kadar inecek. Çeşmeli-Taşucu otoban yolu ihalesi de yapılıyor’ dedi.

Açıklamalarının devamında, il genelinde 100 gölet yapımı ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü de aktaran Vali Su; geçtiğimiz 2017 yılı içerisinde Valilik tarafından 76 mahalleye kilit parke döşetildiğini, 2018 yılı içerisinde de 91 mahalleye kilit parke taşı döşeneceğini kaydetti. Vali Su, 4 ilçeye Hükümet Konağı yapımının gerçekleşeceğini, Akdeniz Belediyesince, Taziye Evi, Gençlik Merkezi ve park yapım çalışmalarının yanı sıra asfaltlama çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü söyledi.

Konuşmasını, ilimiz genelinde devam eden turizm çalışmalarına değinerek sürdüren Vali Ali İhsan Su, “Silifke Kalesi’ni onarıyoruz. Cennet-Cehennem Ören Yerinde asansör dahil her yeri yeniden özgün şekilde onarıyoruz. Turizme yönelik birçok proje sürdürülüyor ve bu projeler tamamlandığında Mersin adeta bir turizm patlaması yaşayacaktır. Akdeniz ilçemizde bulunan ‘Çiçek Pasajı’nın da tamamen yenilenmesi amacıyla 5 buçuk milyon TL değerinde kaynak ayırdık ve çalışmalar hızla devam etmektedir” dedi. Eğitim alanında önemli yatırımların sürdürüldüğünü sözlerine ekleyen Vali Su; tüm bu yatırımların yanı sıra Sosyal Destek Programı (SODES) projelerinin de hızla devam ettiğini belirtti. Kalkınma Bakanlığı’ndan ilimizdeki SODES projeleri için 27 milyon 170 bin lira destek sağlandığını belirten Vali Ali İhsan Su, ilimize çok büyük destek sağlayan eski Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Sayın Lütfi Elvan’a bir kez daha teşekkür etti. Devletimiz ve Hükümetimizin her alanda aralıksız çalıştığını ve yatırımların, vatandaşlarımızın desteğiyle hızla devam ettiğini ifade ederek sözlerine devam eden Vali Su, bu yatırımlar tamamlandığında Mersinimizin tamamen farklı bir şehir haline geleceğini söyledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.