Bakan Turhan Açıkladı “Kanal İstanbul Ertelenmeyecek”

Kanal İstanbul projesi için beklenen ihale tarihinin bir türlü açıklanmaması ve kamuda tasarruf kapsamında kamu projelerinin erteleneceği haberi “Kanal İstanbul iptal mi?” sorularını gündeme getirmişti.


Türkiye’nin en büyük projesi olması ve İstanbul Boğazı için Türkiye’nin elini güçlendirecek olması nedeniyle Kanal İstanbul tüm Türkiye tarafından yakından takip edilen projeler arasında yer alıyor.

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen ardından da Yeni Ekonomi Programı ile duyurulan kamu kurum ve kuruluşlarına ait ihalelerin erteleme kararı sonrasında Kanal İstanbul projesinin akibeti merak konusu olmuştu.

Bakan Turhan “Kanal İstanbul Ertelenmeyecek?”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yapmış basın mensuplarından gelen sorular üzerine Kanal İstanbul ihalesi hakkında da açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarının “Kanal İstanbul iptal edildi mi?” sorusu üzerine Bakan Turhan kamuda tasarruf için kamu ihalelerinin askıya alınması konusunda “Onlar bazı projeler için geçerli değil. Yeni başlayacağımız acil ve önceliği olmayan projelerin ihalelerini biraz daha bir gün sonraya bırakacağız. Devam eden projelerimizi hızlandırıp bir an önce hizmete alacağız” açıklamasında bulundu.

Yüksek Hızlı Tren Hatları YHT İhaleleri Ne Olacak?
Alınan tasarruf kararının en çok etkilediği kurumların başında yer alan Bakan Turhan yüksek hızlı tren hatları ihaleler içinde önceliğin aciliyeti olanlara verileceğini söyleyerek “Yeni başlamayı planladığımız projeleri biraz geciktirmek, mevcutları hızlandırmak, kaynağı verimli ve etkin kullanmak amacıyla böyle bir karar alındı. Mevcut kaynaklarımızın etkin, verimli kullanılması amaçlanıyor” dedi.

Kaynak: emlak365.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar