İzmirim Kart Nedir, Nasıl Alınır, Yükleme ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

izmirim kart
izmirim kart

İzmirim Kart ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları Ege Haber’de! İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplum ulaşım başta olmak üzere birçok hizmetini bünyesinde toplayan İzmirim Kart nasıl alınır, İzmirim Kart yükleme ve sorgulama işlemleri nasıl yapılıyor? İzmirim Kart bakiye yükleme, başvuru ve sorgu işlemlerinin nasıl yapıldığına dair tüm detaylar bu haberimizde. İzmirim Kart kullanan binlerce insandan biriyseniz merak ettiğiniz soruların yanıtlarını Ege Haber olarak bu haberimizde veriyoruz. İzmirim Kart nedir, nerden ve nasıl alınır? İzmirim Kart yükleme ve bakiye sorgulama işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu haberimiz tam size göre. İşte İzmirim Kart ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları.

İZMİRİM KART NEDİR?


İzmirim Kart, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım başta olmak üzere birçok hizmetini bünyesinde toplayan bir ödeme kartıdır. İzmirim Kart ile metro ve banliyö istasyonları, vapur iskeleleri turnikelerinden geçişlerde ve tüm otobüslere binişlerde geçerli olmak üzere; ilk binişi takiben 90 dk. içerisinde olan metro, vapur, banliyö ya da otobüslere yapılacak olan ikinci ve sonraki binişler biniş fiyatına dahildir. İzmirim Kart hakkında bilinmesi gereken önemli bir nokta, B-D-F-G tarifelerinde aktarma hakkı olmadığıdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Otoparklar, Bisim, Teleferik, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, Akıllı Tuvaletler gibi bir çok hizmete 01 Eylül 2016 tarihinden itibaren bir şehir kartı olan İzmirim Kart ile ödeme yapılabilecektir.

İzmirim Karta internet üzerinden kredi kartı veya kredi kartı özellikli banka kartı ile online yükleme yapılabilecektir.

İZMİRİM KART ÜCRET TARİFESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

İZMİRİM KART NEREDE KULLANILIR?

İzmirim Kart, tüm belediye otobüslerine binişlerinizde, tüm metro binişlerinizde, tüm vapur binişlerinizde, tüm izban binişlerinizde, teleferik tesislerinde kabin binişlerinde, Sasalı Doğal Yaşam Parkı giriş ödemelerinizde, tüm akıllı tuvalet ödemelerinizde, buz pisti giriş ödemelerinizde, bisiklet kiralama ödemelerinizde ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen tüm otoparklarda kullanılabilmektedir.

İZMİRİM KART NASIL ALINIR?

İzmirim Kart, İzmir’deki tüm satış noktaları ve dolum gişelerinden temin edilebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus: ‘Resmi İzmirim Kart bayileri dışında internette satışı yapılan kartlar, tespit edildiği takdirde kullanıma kapatılmaktadır.’

İZMİRİM KART YÜKLEME NASIL YAPILIR?

İzmirim Kart’a yükleme ilgili noktalardan ve internet üzerinden yapılabilmektedir. İzmirim Kart’a internette TL yükleme hizmeti sayesinde artık İzmirim Kart bayi aranmasına ve zaman kaybedilmesine gerek kalmamıştır. İnternetin olduğu her yerden İzmirim Kart’a yükleme yapılabilmektedir. Peki internetten İzmirim Kart’a TL yüklemesi nasıl yapılır? İşte merak edilen sorunun yanıtı, izmirimkart.com.tr üzerinden TL yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında, karta ait yükleme kaydı sahadaki validatörlere gönderilir. Sahadaki cihazların tamamının ilgili kaydı alması GSM bağlantı durumuna göre 1 saati bulabilir. Kart biniş sırasında validatör cihazına gösterildiğinde ilk olarak tanımlı yükleme işlemi gerçekleştirilir. Yükleme işleminin ardından kullanılan hizmete ait normal biniş ücreti karttan tahsil edilir.

İnternet üzerinden yani izmirimkart.com.tr adresinden İzmirim Kart’a bir seferde en az 1 TL, en fazla 100 TL yükleme yapılabilmekte, bekleyen yüklemeler aktif hale getirilmeden en fazla 2 defa yükleme işlemi yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yükleme yapabilmek için 3D Secure desteği veren tüm banka kartları, kredi kartları ve sanal kartlar kullanılabilmektedir. Peki internetten İzmirim Kart’a yükleme yaptığınız halde ilgili miktar karta yüklenmediği durumda yükleme iptalini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, işte yanıtı… İnternetten TL yüklemesi yapıldıktan sonra eğer ilgili miktar karta yüklenmedi ise 14 gün içerisinde iptal işlemi gerçekleştirilebilir. İptal için belirtilen telefon numarası (0 850 277 66 88) ve www.izmirimkart.com.tr web sitesinde bulunan “Ödeme Sorun Bildirim Formu” üzerinden iptal kaydı alınır ve 1 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. İlgili miktarın kredi/banka kartına iadesi kartın ait olduğu bankaya bağlı olarak 1-10 iş günü içirişinde gerçekleşir.

İZMİRİM KART BAKİYE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İzmirim Kart için internet üzerinden online yükleme ve bakiye bilgisini öğrenme hizmeti verilmektedir. Peki İzmirim Kart sorgulama nasıl yapılır? İzmirim Kart bakiye sorgulama ya da online yükleme işlemini yapmak için online.eshot.gov.tr adresine gitmeli ve Online İşlemler başlığı altında yer alan ‘İzmirim Kart-TL yükleme’ ya da ‘İzmirim Kart Bakiye Sorgulama’ sekmelerinden birini tercih etmelisiniz. Sonrasında İzmirim Kart’ınızın arkasında yer alan 11 haneli kart numarasını ve güvenlik kodunu girerek kartınızın bakiyesini sorgulayabilir, yine diğer başlıktan ise kartınıza kontür yükleyebilirsiniz.

ESHOT Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

Hem eski Kentkart, hemde yeni İzmirim kart’lar için sorgulamalar merkezden yani Eshot web sitesinden ve ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi mobil uygulamasından yapılabiliyor. İnternetten dolum ve talimatlı dolum servisleri daha hızlı ve sorunsuz olarak çalışmaya devam edecek.

Web Sitesinden ESHOT Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

Sorgulama ve TL yüklemesini ESHOT web sitesinden yapmak için aşağıdaki sayfaya gidiyor;

ESHOT BAKİYE SORGULAMA

ESHOT TL YÜKLEME

Eshot bakiye sorgulama

Üye olarak kartlarınızı tanımlayabilir, ESHOT Kentkart yada İzmirim Kart üzerindeki bize özel kart numarasını, aralarda boşluk olmadan sorgulama kutucuğuna giriyoruz. Ardından güvenlik harflerini girip sorguyu başlatıyoruz. Yada yükleme sayfasında kart bilgilerimizi girip sonraki yükleme adımlarına devam ediyoruz.

Mobil Uygulamadan ESHOT Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

Sorgulama ve TL yüklemeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi mobil uygulamasından yapmak için aşağıdaki bağlantılardan akıllı telefon veya tabletinize uyan sürümü indirip kuruyorsunuz ve uygulamada Ulaşım başlığı altından İzmirim Kart Bakiye Sorgulama bölümüne geçerek işleminizi gerçekleştiriyorsunuz. (Tabi sorgulamalar için yine kart numarasını boşluk olmadan yazıyor ve aktif internet bağlantısı kullanıyorsunuz.)

Google Play Android Uygulaması için tıklayın
Apple OIS Uygulaması için tıklayın
Windows Phone Uygulaması için tıklayın

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Sorgulama ve TL yüklemesini ESHOT web sitesinden yapmak için aşağıdaki sayfaya gidiyor;


Eshot bakiye sorgulama: KENTKART BAKİYE SORGULAMA

Eshot TL yükleme: KENTKART TL YÜKLEME

Nasıl yapıldığını görmek için tıklayınız


Sorgulama ve TL yüklemesini ESHOT web sitesinden yapmak için aşağıdaki sayfaya gidiyor;


Eshot bakiye sorgulama: KENTKART BAKİYE SORGULAMA

Eshot TL yükleme: KENTKART TL YÜKLEME

Nasıl yapıldığını görmek için tıklayınız


ESHOT garajları şunlardır:

 • Gediz Atölye ve Ağır Bakım Tesisler
 • Karşıyaka
 • Mersinli
 • İnciraltı
 • Adatepe
 • Çiğli
 • Küçük Çiğli
 • Torbalı
 • Menderes
 • Urla
 • Sarnıç

Detaylar için tıklayınız


ESHOT, İnönü Mahallesi, Gazeteci Yazar İsmail Sivri Bulvarı No:500,  35380 Buca / İzmir adresinde faaliyet göstermektedir. Detaylar için tıklayınızESHOT Genel Müdürlüğü ya da kısaca ESHOT, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüs işletmesinin adıdır. 27 Temmuz 1943 yılında İzmir Belediyesi’ne bağlı bir işletme olarak kurulmuştur. Açılımı Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs’tür. Detaylar için tıklayınızİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak sunulan cep telefonu uygulamasıdır. Uygulama içerisinde bulunan “Arama” ekranı ile otobüs hat ve duraklara erişebilir, seçtiğiniz otobüs hattına ait durakları, otobüslerin anlık olarak hangi durakta olduğunu görebilirsiniz. Durak seçimini yaptığınızda durağa anlık olarak yaklaşmakta olan otobüsler ve duraktan geçen hatları listeleyebilirsiniz.


Tamamen kişiselleştirebileceğiniz ESHOT Genel Müdürlüğü resmi mobil uygulamasında, seçtiğiniz hat ve durakları favori listenize ekleyebilir ve hızlı bir şekilde favorilerinize ulaşabilirsiniz.

İstenilen otobüs hatlarına alarm kurabilmenize de imkan veren uygulamamız ile seçim yaptığınız hattın istediğiniz durağına, belirlediğiniz saatler arasında otobüs gelmeden kaç dakika önce bildirim almak istiyorsanız ayarlayabilirsiniz.

“İzmirim Kart” menüsü ile kullanmakta olduğunuz İzmirim Kart’ınıza –TL yükleyebilir, bakiyesini sorgulayabilir, son kullanım ve son dolum bilgilerini görebilirsiniz. Dilediğiniz kadar İzmirim Kart’ınızı sisteme kayıt edebilir, bu kartlar için alarm kurarak bakiyeniz belirlediğiniz limitin altına düştüğünde bildirim alabilirsiniz.

Uygulama içerisindeki “Yakınımdakiler” menüsü ile konumunuzun çevresinde bulunan durakları ve akıllı kart bayilerini, haritada ve liste halinde görebilirsiniz. Seçim yaptığınız noktaya yol tarifi alabilir ve durak bilgilerine ulaşabilirsiniz. Konumunuz dışında haritada seçtiğiniz herhangi bir noktanın çevresindeki noktaları da görebilirsiniz.

“Adrese yakın duraklar” menüsünde; ilçe, mahalle, sokak numarası ve kapı numarasını girdiğiniz adresin çevresindeki duraklara erişebilir, “Önemli Noktalara Ulaşım” menüsünde İzmir’de bulunan eğitim, konaklama, sağlık gibi kategorilerde bir çok noktaya ulaşım imkanı sağlayabilirsiniz.

Metro, İZBAN ve Vapur bağlantılı hatlarımızı istasyon ve iskele bazında listeleyebilir ve hat bilgilerine kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Ayrıca, Kurumu ait duyuruları görebilir ve istek, öneri, şikayet menüsünden bize kolayca ulaşabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız


Load More

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar