Yerli ve Milli Hibrit Lokomotife Tasarım Ödülüyerli ve milli hibrit lokomotife tasarim odulu
yerli ve milli hibrit lokomotife tasarim odulu

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ve ASELSAN işbirliği ile üretilen yeni nesil hibrit lokomotif, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye Tasarım Haftası (Design Week Turkey) kapsamında düzenlenen ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ töreninde tasarım ödülüne layık görüldü.

“Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlıyor.”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, “ Bu araç çok çevreci bir araç, yüzde 40’a varan yakıt ekonomisi sağlıyor. Diğerleriyle kıyaslandığında, çok daha düşük ses desibeline sahip. Hem çevresel özellikleri, hem yakıt ekonomisi ve iç dizaynı, sahip olduğu turkuaz rengi ile Innotrans Fuarı’nda en çok ilgi gören ürün oldu.” dedi.

Demiryolu sektöründe de yerli ve milli teknolojiye büyük önem verilerek çok yol alındığının altını çizen Kurt şöyle konuştu: ”Cumhurbaşkanımız daha ilk günden beri demiryolu sektörümüzü destekliyor ve bizi cesaretlendiriyordu. Aldığımız güçle gecemizi gündüzümüze katarak, dünya ülkeleri arasında yer almak, hatta dünyada bulunmayan teknolojileri geliştirme konusunda çalıştık. Bu ürün hem Türkiye için hem de ihracat yapılması için üretilecek.”

“Demiryolu araç filosunda ödüle layık ilk araç”

Demiryolu ağı üzerinde demiryolu işletme lisansı olan kamu kuruluşları ve özel sektörün artık kendi filosu ve kendi personeliyle taşımacılık yapabildiğine dikkat çeken Kurt, ”TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak yüksek hızlı trenleri, konvansiyonel trenleri, Marmaray’ı, Başkentray’ı işleten, yük ve lojistik faaliyetlerini yöneten kamu kurumuyuz. 2000’li yıllardan sonra hükümetlerimiz demiryollarını devlet politikası haline getirdi. 2009 yılında Ankara-Eskişehir, 2011’de Ankara-Konya, 2014’de Ankara-İstanbul ve devamında İstanbul-Konya yüksek hızlı trenleri devreye girdi. Şu anda dört destinasyonda YHT işletmeciliğimiz devam ediyor ve şimdiye kadar 44 milyon insanımız yüksek hızlı trende seyahat etti.” şeklinde konuştu.

Türkiye, demiryolu sektöründe de yerli ve milli teknolojinin gelişmesi yönünde yapılan çalışmaların ürünü olan hibrit lokomotif ile bu teknolojiye sahip dünyada dördüncü ülke oldu.

Lokomotifin, test sürüşlerini tamamlaması sonrasında 2019 yılında işletmeye alınması planlanıyor.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.