Bursa’da Yüksek ‘Hayal Kırıklığı’Yüksek hızlı trenle bu yıl 8 milyon yolcu taşınacak, ancak bu hizmetten Bursa, mahrum olmaya devam edecek.

Türkiye’nin en önemli ulaşım atılımlarından yüksek hızlı tren, Bursa’ya yapıldığında, Yenişehir Havalimanı’na 7 dakikada gidilebilmesini sağlayacak.
Muhteşem kolaylık, ancak…
Bursa’da 2 yıl önce hizmeti girmesi gereken proje, araziye dayalı teknik sorunlar ve ihaleye ait uygulama gerekçeleriyle uzadı.
Şimdi de…
2021’e tarih verildi.
Aslında…
Yerelde siyasi irade ve Bursa’nın bilinen toplumsal refleksi, güç ve kenetlenmeyi en iyi şekilde sağlasaydı, özlem sürmezdi.
Maalesef…
Ne hükümetin çözüm ortağı MHP ne de ana muhalefet CHP olarak, yerelden Ankara’ya etkili talep ve baskı gücü gerçekleşmedi.
Hemşeri dernekleri, düşünce, beklenti ve enerjilerini havayoluna kullanmaları da, yüksek hızlı tren sürecini, gölgede bıraktı.
Yüksek hızlı trenle…
Geçen yıl 7.2 milyon yolcu sayısına ulaşılırken, bu yılın bitmesiyle de 2018 yılı için 8 milyon yolcu tahmini yapılıyor.
Mevcut hatlarıyla…
Ankara-Eskişehir arasında ilk 2009’da başlayan hızlı tren ağına, 2011’de Ankara-Konya arası, 2013’te Eskişehir-Konya arası ve 4 yıl önce de Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Konya-İstanbul arası hatlar katılmıştı.
Son durumla…
Halen bin 213 kilometre yüksek hızlı tren hattı bulunurken, böylesine bir ağın içerisinde de, Bursa yok.
Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasına ait hatların da açılmasıyla kuzeyde İstanbul ile ülkenin doğusu ile batısı, birçok kentle bağlanmış olacak.
Tüm bu raylı sistem ağı ve yakın vadeli hedefleri, kapsayan kentler ve taşınan yolcu sayıları içerisinde, Bursa yok.
Elbette ki…
Yüksek hızlı trenle taşınan 8 milyon yolcunun arasında, Eskişehir üzerinden Ankara’ya giden Bursalılar var.
Eskişehir aktarmalı olsa da, kentinden yüksek hızlı trene binemeyen Bursalılar için bir kentsel üzüntü ve hayal kırıklığı, söz konusu…

Kaynak : Serkan İNCEOĞLU – www.bursa.com