Bursaray’a 10 Milyon Euro’luk Sinyalizasyon

bursaraya 10 milyon euroluk sinyalizasyon
bursaraya 10 milyon euroluk sinyalizasyon

Bursa’nın en önemli sorunu ulaşım.


Yapılan anketlerin sonucu ya da habercilerin mikrofon uzattığı vatandaş veya yerel kent yöneticileri hep aynı soruna işaret ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu hafta yapılan meclis toplantısında uzun süreden beri devam eden Ulaşım Ana Planı’nın ocak ayında yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Kısa, orta ve uzun vadede oluşturulan planın raylı sistemler bölümü onay için Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde inceleniyor. Buradaki onay ve ardından gelecek karar doğrultusunda raylı sistemlerin planlaması yapılacak.

Bursa ulaşımının ana gövdesini Bursaray Hafif Raylı Sistemi oluşturuyor. Uludağ Üniversitesi’nden Kestel’e, Acemler’den de Emek’e uzanan hattın en önemli sorunlarından biri bölümler halinde yapıldığı için sinyalizasyon sisteminin sağlıklı çalışmaması. Özellikle Arabayatağı- Kestel hattı devreye girdikten sonra sistemin sıkıntıları yüzünden sefer araları uzadı, zaman zaman da meydana gelen arızalar yüzünden aksamalar yaşandı.

Bu sorunun çözümü için başlatılan çalışmalar nihayet sonuçlandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Alman ve Çinli firmalardan fiyat teklifleri aldı. Yapılan inceleme sonucu sinyalizasyon işi en uygun proje teklifini yapan Alman BBR firmasına 9,5 milyon Euro bedelle verildi. Ayrıca 450 bin liralık yatırımla makas yenileme ihalesi de bu çalışmaya eklendi.

Yenilenecek sinyalizasyon sistemiyle üç buçuk dakika olan sefer aralığı ikiye inerken, 10 dakikada 3 vagonlu sefer sayısı da 10 dakikada 5 vagona çıkacak. Ayrıca, düzenleme sayesinde Emek hattına gidiş için Acemler’deki Bursaspor İstasyonu’ndaki bekleme süresi de kısalacak.

Sinyalizasyon projesinin birinci fazı 2020 eylülünde, ikinci fazı ise 2021 eylül ayında tamamlanmış olacak. İşin iki yıla yayılmasının nedeni ise çalışmaların seferlerin sona erdiği gece yarısından sonra yapılması…

(Kaynak: Namık GÖZ-Bursahakimiyet)


İlk yorum yapan olun

Yorumlar