Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan YHT Kazası Sonrası TalimatAnkara’dan Konya’ya hareket eden Yüksek Hızlı Tren Saat 06.30’da , Yenimahalle Marşandiz istasyonunda, henüz belirlenemeyen bir sebeple bir kılavuz trenle çarpıştı. Çarpmanın ardından üst geçidin bir kısmı, vagonların üzerine göçtü. Kaza’da 3’ü makinist olmak üzere 9 vatandaş hayatını kaybetti. YHT seferleri iptal edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm birimlerin seferber edilmesi talimatını verdi. Kazayla ilgili kusuru bulunduğu gerekçesiyle TCDD personeli 3 kişi gözaltına alındı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TALİMAT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren’in Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda yol kontrolüyle görevli kılavuz tren ile çarpışması neticesinde meydana gelen kaza hakkında yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sabah 06:36’da meydana gelen kazayla ilgili olarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bilgi aldı. Kazayla ilgili gelişmeleri takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, can kayıplarından derin üzüntü duyduğu belirtildi. Kazada hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kazayla ilgili tüm birimlerin seferber edilmesinin önemini vurguladığı kaydedildi.

YHT’DE HASAR BÜYÜK

Ankara şehir içi taşımacılığı yapan banliyö tren ile YHT’nin, Yenimahalle Türk Traktör Fabrikası yakınında bulunan Marşandiz İstasyonu’nda çarpışması sonucunda, YHT’nin birçok vagonu göçük altında kaldı. YHT’nin vagonları kullanılamaz hale geldi. Yaralılar çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı. Kaza sonucunda 4 kişi hayatını kaybetti.

İTFAİYEDEN 55 PERSONEL YÖNLENDİRİLDİ

112 Acil Çağrı Merkezi İtfaiye birimine tren kazası ile ilgili ihbar 06.38’de ulaştı. İhbarın ardından, 06.39 itibarıyla çeşitli noktalardaki istasyonlardan toplam 55 personel ve 20 araç olay yerine sevk edildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başkentte meydana gelen Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasıyla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Ankara-Konya seferini yapan YHT’nin Yenimahalle’deki Marşandiz istasyonunda yapmış olduğu kaza ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır” ifadesi kullanıldı. Başsavcılık, olaya ilişkin 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini bildirdi.

DEDEKTÖR KÖPEKLER DE KULLANILDI

Öte yandan, Yenimahalle Marşandiz İstasyonu’nun bulunduğu yerdeki kaza sonrası arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Çalışmalarda dedektör köpekler de kullanılıyor. Ayrıca enkaz çevresinde ambulanslar bekletiliyor.

206 YOLCU VARDI

Kaza yapan YHT’de 206 yolcunun bulunduğu öğrenildi. Kazada yaralananlar, ambulanslarla Onkoloji Hastanesi, Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi, Numune Hastanesi, Hacettepe Hastanesi ve Yenimahalle Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

10 KİLOMETRE SONRA KAZA YAPTI

Uzmanlar, kazanın YHT’nin Ankara Garından hareket etmesinin ardından 10 kilometre sonra Marşandiz Tren İstasyonu’na geldiğinde bu kazayı yaptığına dikkati çekerken, duracağı durağa ise yine yaklaşık 9 kilometre mesafede olduğu için trenin saatlik 250 kilometre hıza ulaşmasının mümkün olmadığı, bu kazayı henüz 90-100 kilometre hıza ulaştığında yapmış olabileceğini belirtti.

SEFERLER İPTAL EDİLDİ

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) kılavuz lokomotifle çarpışması sonucu meydana gelen kazanın ardından, iki şehir arasındaki hızlı tren seferlerinin iptal edildiği bildirildi. Yolcuların bilet ücretleri iade edildi.

KONTROLÖR KILAVUZ TREN NEDİR?

Kontrolör kılavuz tren, tren yolunda kontrolü sağlayan, rayların kullanım durumu ile seferlerin yapımının uygun olup olmadığını kontrol eden tren olarak biliniyor. Kaza anında muhtemelen o bölgede buzlanma ve diğer kontrolleri yapmak için bulunuyordu. (haberankara)