Gaziray Projesi Aceleye GetirilmemeliTürk Ulaşım Sendikası Gaziantep İl Başkanı Baler Fidan, yaptığı açıklamada Ankara’da yaşanan yüksek hızlı tren kazası nedeniyle yaşadığı üzüntüyü dile getirerek, kazada yaşamını yitiren 3’ü makinist, 9 kişinin ailesine baş sağlığı ve sabır, yaralılara da acil şifa ve geçmiş olsun temennisinde bulunarak, kazanın beklenmedik bir anda gerçekleştiğini ifade etti.

Kazanın bölgede sinyalizasyon sisteminin bulunmaması nedeniyle olduğunu savunan Fidan, “Belki önlenebilir bir kazaydı. Fakat sinyalizasyon sisteminin bulunmaması, makinistler ile merkezin iletişimi telsiz ve telefon ile yapılması nedeniyle oluşan irtibat kopukluğundan kaza meydana gelmiştir. Kaza, gözaltına alınan TCDD görevlilerine mal edilemez. Bizim dileğimiz Ankara’da yaşanan bu kazadan ders çıkarılması ve ileride yaşanacak kazaların önüne geçilmesidir. İnşallah bir daha bu tür kazalar ile karşı karşıya gelmeyiz” dedi.

Gaziantep’te yapımı devam eden hızlı tren, tramvay hattının yapımını kapsayan Gaziray Projesinin aceleye getirilmemesi konusunda çağrıda bulunan Fidan, “Gaziantep’te bildiğiniz üzere Gaziray Projesi ile bir bağlantı yolu düşünülmekte. Gaziray projesinin 2019 Mart sonuna tamamlanması hedeflenmekte yani yerel seçimlere kadar bitirilmesi planlanıyor. Bu proje seçim vaadi için aceleye getirilmemeli. Kazalardan ders çıkarılarak alt yapı çalışmaları eksiksiz yapılmalıdır” diye konuştu.

GAZİRAY NEDİR?
Gaziantep’in en büyük problemlerinden birisi olan ulaşım sorunu için hem T.C Devlet Demiryolları, hem de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortak bir Gaziray projesi yaparak, ulaşımı çözmenin en büyük yolunu almış oldu. Gaziray projesi, Başpınar ve Mustafa Yavuz istasyonu arasında 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet verecek. Küçük sanayi sitesi ile organize sanayi sitesini birbirine bağlayan güzergah üzerinde yeni stadyum, otogar ve yeni yerleşim alanları bulunacak. Klima ve güvenlik sistemi başta olmak üzere, her türlü konfora sahip banliyö dizilerinin hizmet vereceği proje, nüfusu 2 milyona ulaşan Gaziantep’in kent içi ulaşımına önemli katkı sağlayacak. 2019 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanan Gaziray ile ilk etapta günde 100 bin kişinin taşınması hedefleniyor.