Güney ile Kuzey Kore Demiryolları Birbirine Bağlanıyorguney ile kuzey kore demiryollari birbirine baglaniyor
guney ile kuzey kore demiryollari birbirine baglaniyor

Güney Kore trenleri, 10 yıldır ilk kez sınırın öbür yanına geçip Kuzey Kore’de yol almaya başladı. Güney Kore’den 6 trenle gelen onlarca yetkili ve mühendis, Kuzey Kore’nin harap vaziyetteki demiryollarını modernleştirme ve Güney’e bağlama faaliyetlerini yürütecek.

Güney Kore’nin Kuzey’le Birleşme Bakanlığı, Kuzey Kore’ye geçen 6 trendeki yetkililerle mühendislerin 18 gün boyunca 1200 km uzunluğundaki demiryollarında incelemeler yürüteceğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarından ötürü, Güney Kore heyeti, yaptırım kapsamındaki malzemeleri Kuzey’e sokabilmek için BM’den özel izin de aldı.

Kuzeyli yetkililerle birlikte çalışacak Güneyli heyet, büyük bölümü 20. yüzyılın başından kalma Kuzey Kore demiryollarının modernleştirilmesine yönelik planlar hazırlayacak.

İçinde yaşam ve çalışma alanları, yakıt depoları ve jeneratörler olan 6 tren, doğu ve batı hattı üzerinden Güney-Kuzey sınırını boydan boya geçip Çin sınırına kadar varacak.

TAVŞANLA KAPLUMBAĞA
Güney Kore’de son teknoloji ürünü hızlı trenler cirit atarken Kuzey Kore’nin trenlerinden ‘salyangoz yavaşlığında’ diye söz ediliyor. Kuzey Kore demiryollarının modernleştirilip uluslararası standartlara çıkarılmasının yıllar ve hatta on yıllar ve tabii milyarlaca dolar gerektireceği belirtiliyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile nisanda gerçekleştirdiği ilk görüşmede ülkesinin demiryolu sisteminin ‘utanç verici’ durumda olduğunu ifade etmişti.

2008’DEN BERİ SEFER YAPILMIYOR

Güney — Kuzey Kore arasında kısa mesafeli bir hat 2007 yılında birbirine bağlanmıştı, bir Güney Kore kargo treni haftada 5 kez sınırın öbür yanına geçiyordu. Ama son sefer 2008 yılında yapıldı ve iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasıyla seferler tümüyle durduruldu.

ABD ENGELLEMESİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın haziranda Kim’le gerçekleştirdiği zirveye rağmen o zamandan beri nükleer silahlardan arındırma görüşmeleri duraklamış vaziyette. Moon Kuzey Kore ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için uğraşırken Trump yönetimi bunun nükleer silahlardan arındırma görüşmelerinde ilerleme şartına bağlanmasını istiyor.

Kuzey Kore’de liderlik portresiyle müsemma: Kim ilk kez resmi portresinden memnun mesut gülümsedi
Güney Kore’nin daha önceki Kuzey’in demiryollarını inceleme girişimi, sınırda konuşlu bulunan ABD liderliğindeki BM gücü tarafından durdurulmuştu.

MOON KURDELA KESMEK İSTİYOR

Ancak Güney Kore liderliği, bu yılın sonunda Kuzey ile iki demiryolu bağlantısının açılışını kurdela kesme töreni eşliğinde yapmakta kararlı. Ancak Pyonyang’a yönelik yaptırımlar yürürlükte kaldığı müddetçe bu tümüyle sembolik bir adım olacal. Yaptırımlar, çok kısıtlı türde malın Kuzey’e geçişine izin veriyor.

Kaynak : tr.sputniknews.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.