TÜDEMSAŞ Sivas’ın Geçmişi ve GeleceğidirUlaştırma Ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı (UDEM HAK-SEN) Abdullah Peker, TÜDEMSAŞ’ın TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ ile birleştirilmesi çalışmaları ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Genel Başkan Abdullah Peker açıklamasında: “Türk Demir yolu tarihinin en değerli kurumlarında Biri olan TÜDEMSAŞ yanlış bilgilendirilmeler neticesinde ve alınan yanlış kararlar sonucu İşlevsiz hale getirilmek istenmektedir. Ankara düzeyinde siyasi ve bürokratlarımız Yerelde sayın Valimiz Salih Ayhan’ın Sayın Belediye Başkanımız Sami AYDIN’IN , Meslek odaları ve STK’ların bu köklü kuruluşumuza sahip çıkarak Eskiden olduğu gibi üretken ve rantabıl duruma geçme noktasında yardımcı olmaları zaruri hale gelmiştir.

YERİNDEN YÖNETİM İŞ AKIŞINI OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEKTİR

Üç bağlı ortaklığın (TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜVASAŞ) tek çatı altında birleştirilmesi kesinlikle olumlu bir karar değildir. Birleştirilme projesinin üretimi olumsuz yönde etkileyeceği tarafımıza yapılan çalışmalar neticesinde kesinlik kazanmıştır. Konuyu en kısa zamanda Sayın Cumhurbaşkanımıza , Sayın Ulaştırma Bakanımıza ve Sivas Milletvekillerine detaylı bir şekilde anlatıp, birleştirilme projesinden vaz geçilmesinin Sivas ve ülke ekonomisine yararlı olacağını anlatağızcağız.

BİRLEŞTİRİLME BİTİRİLME ANLAMINA GELMEKTEDİR

Kesinlikle birleştirilecek diye söylem geliştiriliyorsa ana yönetim merkezi TÜDEMSAŞ olmalı. Tüm Sivaslı bürokrat, siyasetçi ve halkımızı TÜDEMSAŞ’a sahip çıkmaya davet ediyoruz.

TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü Demiryolu yük ve yolcu vagonu imalatını ,tamiratını yapan son derece teknik ve köklü bir kuruluştur. Ülke ekonomisine yüksek katı sağlayan, istihdam açısından Sivas için önemli bir kuruluştur. Şu anki teknik tezgah ve işçisi memuru ve mühendisileri ile savunma sanayinin bütün işlerinide tereddütsüz yapacak konumdadır bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. 410 M2 toplam 110 m2 alanı alana sahip TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü Ortadoğu’nun tek, Avrupa’nın üst sıralarında yer alan teknik makine sanayidir. İşçi sayısı artırılarak Milli ve yerli ekonomiye yüksek katkılar sağlayacaktır.

Bu kurumun siyasilerimiz ve bürokratlarımız tarafından desteklenerek Eski konumuna getirilmelidir.

Sonuç olarak:

TÜDEMSAŞ Sivas’ın Tutan eli gören gözü ve yürüyen ayağıdır”