9 Milyon Euro’luk Lokomotif AnlaşmasıÇek CZ Loko, Sloven demiryolu operatörü Slovenske Železnice’nin kargo kolu Tovorni Promet’e Koper yük istasyonu için dört yeni dizel manevra lokomotifi tedarik etmek için yapılan halka açık ihaleyi kazandı. İhaleye katılan tek şirket olan CZ Loko, KDV hariç 7.46 milyon EUR veya KDV dahil 9.10 milyon olarak ikili fiyat teklifinde bulunmuştu.

Slovenske Železnice, geçen yıl Tovorni Promet’in 69’u dizel motor olan toplam 139 adet motor filosunu güncelleme çalışmalarını 2017 yılında dört yeni lokomotif alarak başlatmıştı. Şirket, ek dizel lokomotiflerin yanı sıra 15 yeni multi-sistem elektrikli lokomotif ve 2025’ten sonra eskilerin yerini almak için yeni elektrikli lokomotifler satın almayı planlıyor.

Slovenske Železnice’nin yenilenme çabalarına yardımcı olmak amacıyla Tovorni Promet için stratejik ortak arayışına iki şirketten ( Fransız SNCF ve Çek EPH) % 49’luk hisse için bağlayıcı teklif geldiği diğer taraftan Slovenske Železnice’nin yolcu bölümünün modernizasyonun ise 26 yeni yolcu treni alımı için Swiss Stadler Rail ile 169 milyon Avro’luk bir sözleşme imzalamasıyla başladığı ve şirketin 26 ek tren alımı için Stadler ile görüşmelerinin sürdüğü belirtilmektedir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.