Dünyanın İlk Tren Robotu Avustralya’da

dunyanin ilk tren robotu avustralyada
dunyanin ilk tren robotu avustralyada

Avustralya’da bir demir madenciliği şirketi Rio Tinto, dünyanın en büyük tren robotuyla birlikte tamamen otomatik demir yolu ağını faaliyete geçirdi.


Batı Avustralya’nın Pilbara bölgesinde kurulan demir yolu ağı, yaklaşık 800 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Trenler, kargoların yüklenmesi ve boşaltılması dahil olmak üzere, 40 saat süren bir yolculuk yapıyor. Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, bu sistemin dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

Dünyanın kendi kendini sürebilen ilk büyük ağır yük demir yolu ağı olan bu yol, 940 milyon dolarlık bir projenin ulaşabileceği en zirve noktada yer alıyor. Tamamen kendi kendini kontrol edebilen bir yazılımla donatılan trenler, limanlar arası yükleri taşımak için kullanılyor.

Kendi kendine sürüş teknolojisi, ileride birçok alanda karşımıza çıkacak. Kendi kendini süren arabalar, şu anda en çok bilinen teknolojilerden bir tanesi. Bu teknolojinin ileride daha çok gelişmesiyle, sürücüsüz tekneler ve sürücüsüz uçaklar gibi çeşitli araçlar da karşımıza çıkabilir.İlk yorum yapan olun

Yorumlar