Mersin’de Metro İle Yılda 93 Milyon Yolcu Taşınacakmersinde metro ile yilda 93 milyon yolcu tasinacak
mersinde metro ile yilda 93 milyon yolcu tasinacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce hayata geçirilmesi planlanan raylı sistem projesi ile günde 237 bin, yılda 93 milyon yolcu taşınacak. Deniz otobüsünün alımı da ilerleyen günlerde gerçekleşecek.

Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında somut adımlarını attığı ve ilerleyen süreçlerde Mersin’e kazandıracağı en önemli ve en büyük projelerinden biri olan Metro Projesi ile de ezber bozan belediyecilik anlayışını ortaya koydu. Büyükşehir’in Mersin’e ulaşımda çağ atlatacak en önemli projelerinden biri olan ve Ulaşım Ana Planı stratejileri kapsamında hazırlanan alternatifler arasında yer alan Karma Raylı Sistem Projesi, Bakanlık tarafından uygun görülerek onaylandı. İlk etapta TCDD-Gar ile Mezitli-Soliarası yapımı planlanan toplam 16.30 km uzunluğundaki raylı sistem hattı üzerinde 12 adet istasyon alanı, bir adet depolama alanı yer alacak. Planın hedef yılı olan 2030’da söz konusu hatta günde 273 bin, yılda 93 milyon yolcunun taşınacağı öngörülüyor.

Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın Mersinli vatandaşlara sözünü verdiği Deniz Otobüsü içinse çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Deniz Otobüsü için Çanakkale Özel İdaresi ile anlaşan Büyükşehir Belediyesi ilerleyen günlerde deniz otobüsünün alımını gerçekleştirerek, Mersin’e yeni bir hizmet kazandırmış olacak.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.