Samsun Sivas Demiryolu Tren Seferleri Başlıyor

samsun sivas arasi tren seferleri basliyor
samsun sivas arasi tren seferleri basliyor

Samsun Sivas Demiryolu’nda son aşamaya gelindi. Trenler yenilenen raylar üstünde deneme sürüşlerini gerçekleştiriyor. TCDD yetkilileri, hattın bu ay içerisinde hizmete gireceğini bildirdi. Cumhuriyet’in ilk yıllarında inşa edilmiş, 1932 yılında açılan ve 3 yıl önce yenileme çalışmalarının başlatıldığı Samsun Sivas (Kalın) Demiryolu Hattı’nda son aşamaya gelindi.


Avrupa Birliği (AB) hibeleriyle AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük proje olma özelliğini taşıyan demiryolu hattının bu ay içerisinde hizmete gireceğini bildirdi. Hat üzerinde yenilenen raylarda deneme sürüşleri hergün yapılıyor.

KAPASİTE ARTACAK

Yapılan modernizasyon çevresinde ulaşım hızı 60 kilometreden 100 kilometreye çıkacak olan hattın günlük tren kapasitesi 21’den 54’e, yıllık yolcu kapasitesi 95 milyondan 168 milyona, yük trafiği ise 657 milyon tondan 867 milyon tona çıkacak. Seyahat süresinin 9.5 saatten 5 saate düşeceği güzergahta, ayrıca hemzemin geçitler otomatik bariyerli hale getirilirken, istasyon ve duraklarda bulunan peronlar engelli erişimine uygun olarak AB standartlarında iyileştirildi. Hat üzerine döşenen raylarda deneme sürüşleri başlatıldı.

Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu Hattı’nın modernizasyonu için 220 milyon avroluk AB hibesi, 39 milyon avroluk da yerli kaynak kullanıldı. Modernizasyon Projesi’nin yüklenicileri Çelikler, Gülermak ve Çek Cumhuriyeti’nden AZD ortak girişimi oldu.


1 Comment

  1. hemen yol hazır olduğunda Sivas Samsun banliyö ile beraber. akşam saatlerinde Karşılıklı kalkış yapacak gece seyahat edecek Samsun – Batman arası süper express tren vasfında sadece illerde duruşları olan Güneydoğu adlı bir trenin sefere konması son derece uygun olurdu.

    Ayrıca Samsun dan Mersin e yine gece işletilecek bir tren (süper express) akdeniz karadeniz arası ulaşım sağlayabilir. Bu da turizme ciddi katkı verir.

Yorumlar