Yük Vagonu Fren Sistemi Türkiye´de ÜretilecekYük vagonunda Hedef %100 yerlileşme projesi kapsamında fren sistemi üretimi yapan ve dünya çapında birçok ülkeyle ticari ilişkisi bulunan Knorr Bremse firmasının yöneticileri Sivas´ta TÜDEMSAŞ fabrikasında kompakt fren sisteminin yerli üretimi için bir araya geldiler.

TÜDEMSAŞ öncülüğünde, yük vagonu üretiminde %100 yerlileşme üzerine yapılan çalışmalar aralıksız devam ediyor. Vagonun en önemli ve üretiminde teknoloji gerektiren parçalarından birisi olan fren sisteminin, Türkiye´de üretilmesi için çalışmalara başlandı.

“TÜDEMSAŞ´TAN ÖNCÜLÜK”
Teknoloji gerektiren ve ülkemizde üretimi olmayan fren sistemlerinin yerlileşmesi üzerine çalışma başlatan,raylı sistemler ve demiryolu makinaları üzerine üretim yapan firmalar TÜDEMSAŞ´ta bir araya geldi. Fren sistemi üretimi yapan ve dünya çapında birçok ülkeyle ticari ilişkisi bulunan Knorr Bremse firmasının üst yöneticilerinin de katıldığı toplantıda Fren Sistemlerinin Türkiye´de üretilmesi üzerine görüşmeler gerçekleştirildi. TÜDEMSAŞ´ta gerçekleştirilen toplantıya TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Mehmet Başoğlu ve şirketin üst yönetimi, Knorr Bremse firmasından Peter Karius ve Dr. Elstorpff, Mazlum Motor´dan Savaş Mazlum, Famec firmasından Fatih Akgöz, Fre-Sis´den Hakan Yılmaz ve Murathan Tekin katıldılar. Toplantıda CFCB Kompakt Fren Sistemi üretiminin ülkemizde üretilmesi için işbirliği yapılması üzerine görüşler dile getirildi. Firma temsilcileri daha sonra TÜDEMSAŞ´ın üretim sahalarını gezerek üretilen vagonlar ve şirketin üretim planı hakkında bilgi aldılar.

“YERLİ ÜRETİMDE YÜZDE YÜZ HEDEF”
TÜDEMSAŞ yük vagonlarının gövde/şase aksamının tamamını yerli imkânlarla üretiyor olmasına karşın yerli üretimi olmayan tekerlek ve fren sistemi gibi parçaları yurtdışından tedarik etmek zorunda kalıyor. Vagonların tekerlik aksamının Türkiye´de üretilmesi üzerine girişimlerde bulunan Kardemir´in seri üretime başlamasıyla sektörün bu ihtiyacı da yerli imkânlarla karşılanmış olacak.Yerli üretimi olmayan fren aksamının da ülkemizde üretilmesinin ardında yük vagonlarında %100 yerlileşme hedefine ulaşılmış olacak. (Hakan Bakar – BizimSivas)

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.