Üsküdar-Çekmeköy Metro Durakları Güzergahı Süresiuskudar cekmekoy metro duraklari guzergahi suresi
uskudar cekmekoy metro duraklari guzergahi suresi

Üsküdar-Çekmeköy Hattı 20 Km uzunluğunda, Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı olup, Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattıdır. Hat, Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak, Ümraniye ilçe merkezinden geçmekte ve Çekmeköy Meydanında son bulmaktadır.

İnşa edildiği güzergâh üzerinde 180.000 (Ortalama) yolcu potansiyeline sahip olan hattın İstanbul Büyükşehir Belediyesi raylı sistemler gelecek vizyonu çerçevesinde sürdürülen çalışmalarla, Sultanbeyli ve Kurtköy bölgesine uzatılması planlanmaktadır. 16 istasyon bulunan Üsküdar-Çekmeköy Hattı, 06.00 – 24.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup sefer süresi yaklaşık 32 dakika (Tek yön) sefer sıklığı ise 8 dakikadır.

İSTASYON YAPILARI

Hattın tünelleri TBM ve NATM yöntemi ile kazılmıştır. İstasyonların tamamı yer altında inşa edilmiştir. İstasyon boyu 140 metredir (Üsküdar İstasyonunda 150 metre) ve 6’lı tren işletmesine uygun yapıdadır. İstasyonların tamamında engelli erişimini sağlayacak özel giriş turnikeleri ve asansörler ile diğer yolcular için yürüyen merdivenler bulunmaktadır. Kısıklı istasyonunda giriş bölgesinden konkors katına (turnike katı) erişim sadece asansörler ile sağlanmakta, konkors katından (turnike katından) peron katına hem asansör hem de yürüyen merdivenler ile erişim sağlanmaktadır. Sistem UTO tam otomatik sürücüsüz şekilde işletildiği için tüm peronlarda PAKS (Peron Ayırıcı Kapı Sistemi) bulunmaktadır.

ENTEGRASYON

Üsküdar İstasyonu’nda, Marmaray, İETT ve deniz iskelelerine,
Altunizade İstasyonu’nda, metrobüs işletmesine aktarma yapılabilir.

HATTA BULUNAN İSTASYONLAR

Üsküdar
Fıstıkağacı
Bağlarbaşı
Altunizade
Kısıklı
Bulgurlu
Ümraniye
Çarşı
Yamanevler
Çakmak
Ihlamurkuyu
Altınşehir
İmam Hatip Lisesi
Dudullu
Necip Fazıl
Çekmeköy-Sancaktep

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.