Şanlıurfa’nın Hafif Raylı Sistem Projesi Hazırsanliurfanin rayli sistem projesi hazir
sanliurfanin rayli sistem projesi hazir

Toplu taşımada 314 araç sayısı ile Türkiye’nin en büyük araç filolarından birine sahip olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara yönelik daha iyi hizmet verebilmek için ulaşımda hafif raylı sistemin adımlarını atıyor.

Ön proje ve fizibilite çalışmaları tamamlanan sistem Karaköprü’den Eyyübiye’ye kadar uzanacak.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda yeniliklerini sürdürüyor. Daha önceki süreçlerde ulaşım alanında ulusal ve uluslararası anlamda 6 ödül alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bu kez hafif raylı sistem için ön proje ve fizibilite çalışmalarını tamamladı.

Raylı sistem Karaköprü – Abide – Eyyübiye güzergahında 15.3 kilometre uzunluğunda ve 16 istasyondan oluşacak. Şanlıurfa’da bir ilk olma özelliği taşıyacak olan raylı sistemle ulaşım çeşitlenecek ve kolaylaşacak. Hızlı güvenli, ekonomik ve çevre dostu bir çözüm sunan sistem başlangıçta toplamda 34 araçla hizmet verecek. Günde 225 bin ve yılda 80 milyon yolcu taşıma kapasitesi olan hat, şehrin kuzey güney koridoru boyunca çift yönlü olarak ulaşımı kolaylaştıracak.

Şehrin değerlerini, tematik duraklarında ve araçlarında yaşatacak olan raylı sistem turizme de katkı sağlayacak ve yapılacak yatırım sayesinde hem yolcu hem trafik daha da rahatlayacak.

Her bir dizisinde 430 yolcu kapasitesine sahip olacak araçlar güzergah üzerinde her 2.5 dakikada bir yolcu aktarımı yapacakken, araçlarda her türlü güvenlik ve konfor yer alacak.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.