19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yıldönümü Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yıldönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yıldönümü Kutlu Olsun
Abone Ol  


19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

19 Mayıs 1919, bir milletçe var olma mücadelemiz olan Kurtuluş Savaşı’mızın fiilen atıldığı tarihtir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gündür. Bu günü bayram olarak kutlamak ülke sevgisinin en güzel göstergesi olmalıdır. 23 Nisan 1920’de TBMM açılmıştır. Millet iradesinin yönetimde olmasıdır. Kurtuluş Savaşı’nın başarıya ulaştığı Büyük Taarruz’un son günündeki Başkumandanlık Meydan Savaşı’ 30 Ağustos 1922’de yapılmıştır. Cumhuriyet Bayramı ise 29 Ekim 1923 günü ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu tarih olduğu için kutlanır.

Esasında Milli bayramlarımızı kutladığımız günleri ifade eden tarihlere baktığımızda bunların bir zincirin halkaları odluğu görülecektir. Kurtuluş Savaşı’nın başlatan ve sonuçlandıran bu sürecin başladığı tarih ise 19 Mayıs 1919’dur. Atatürk de zaten Büyük Nutkunu bu olayla başlatmıştır. Doğum gününü soranlara, 19 Mayıs yanıtı vermesi de bu önemin bir işaretidir.

Mustafa Kemal, Millî Mücadele sırasında ve Cumhuriyet döneminde birçok şehri ziyaret etmiştir. Ancak sadece 19 Mayıs, kanunla millî bayram olarak kabul edilmiştir.

Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra Mustafa Kemal 13 Kasım 1918’de İstanbul’a geldi ve Padişahla birkaç defa vatanın kurtuluşu hakkındaki düşüncelerini anlattığı görüşmeler yaptı.

Bu sırada görüşlerini basın yoluyla milletle paylaşmaya çalıştı. Yakın arkadaşlarına düşüncelerini aktardı. Milli Mücadeleyi başlatan az kişiden oluşan ancak kararlı bir ekip bu çabalarla oluştu.

Milli mücadelenin Anadolu’da başlatılacağı fikri hayata geçirildi. Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919 da Bandırma Vapuruyla yola çıktı ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaştı. İşte bu olay Milli kurtuluş hareketini başlattı. Devamında Türkiye Cumhuriyeti gibi tüm mazlum ülkelere örnek olabilecek, özgür ve bağımsız bir devlet kuruldu. Millet iradesinin egemen olduğu, modern, hukukun belirleyiciliiğinde ölümsüz bir cumhuriyete giden, bedeli şehit kanlarıyla ödenmiş bir ülke böylece doğdu…

NİCE 100. YILDÖNÜMLERİ

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar