Balıkesir’in Tarihi Kara Treni Manisa’ya Gönderildi

balikesirin tarihi kara treni manisaya gonderildi
balikesirin tarihi kara treni manisaya gonderildi

Balıkesir Gar havzasında sergilenen nostaljik olarak sergilenen kara tren TCCD Genel Müdürlüğü tarafından Manisa’ya gönderildi.


1960’lı yıllarda Balıkesir’e hizmet veren ve teknoloji ile mücadelesini kaybetmesi sonrası yaklaşık 20 yıldır Balıkesir Gar havzasında sergilenen ‘Kara Tren’ TCDD Genel Müdürlüğün talimatıyla Manisa Organize Sanayi Bölgesine gönderildi, tabiri caiz ise Manisa’ya kaptırıldı.

Balıkesir’in tarihi kara treni artık yok! 1960 yıllarda Balıkesir-İzmir, Balıkesir-Bandırma, Balıkesir-Kütahya hattı arasında yük ve insan taşımacılığı yapılan ve bir döneme damgasını vuran buharlı lokomotif (kara tren), gelişen teknolojiyle birlikte yerini Dizel Tren Setleri (DMU) ve Yüksek Hızlı Tren’lere (YHT) bıraktı.

Balıkesir’in kara treni teknolojiyle birlikte ömrünü tamamlayarak Balıkesir gar havzasında nostaljik olarak sergilenmek adına raylar üzerindeki sergi noktasına kaldırıldı.

İddialara göre Balıkesir’in tarihi kara treni Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğüne yapılan bir talep üzerine Manisa’nın bir ilçe belediyesi sınırları içindeki Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) gönderildi veya kiralandı veya hibe edildi.

Kara tren hafta sonu yapılan çalışma ile iki TIR yardımıyla bundan sonra sergileneceği yeni yer olan iddiaya göre Manisa’daki OSB’ye götürüldü.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞIYOR

Balıkesir’in kara treninin nereye yada ne amaçla gönderildiği kesin olmamakla beraber trenin sergi alanından kaldırılmasına en büyük tepkiyi Balıkesirliler verdi. Birçok Balıkesirli günümüzün en etkili aracı olan sosyal medya üzerinden AK Parti Balıkesir Milletvekillerinin bile olaydan haberi olmadığını ileriye sürerek iktidar partisinin Balıkesir milletvekillerini kara trene sahip çıkmamakla suçladı.

Vatandaşlara göre yaşanan olayla birlikte Balıkesir tarihinin bir parçasını daha kaybederken, Ankara’daki siyasi gücünü de bir kez daha açıkça ortaya koymuş oldu. (İlkan TOPRAK – Yenihabergazetesi)


İlk yorum yapan olun

Yorumlar