Hızlı Tren 2023 Yılından Önce Sivas’a Gelmez

hizli tren yilindan once sivasa gelmez
hizli tren yilindan once sivasa gelmez

📩 27/05/2019 18:22

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, 2019 yılı sonunda test sürüşlerinin başlamasının beklendiği ve 2020 yılında hizmete gireceğinin açıklandığı Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren’inin (YHT) Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle 2023 yılından önce hizmet girmesini beklemediklerini kaydetti.

Karasu’nun bu iddiası akıllara “Kara tren gecikir belki hiç gelmez” türküsünü getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle 2020 yılında Sivas’a gelmesi planlanan hızlı trenin 2023’den önce geleceğine inanmadıklarını söyledi.

Hızlı trenin Sivas’a 2023 yılından önce geleceğini tahmin etmediklerini aktaran Karasu, “İktidar hızlı tren çalışmalarını inşallah hedefledikleri yılda bitirir. Ancak çalışmaları bitiriken de lütfen tam anlamıyla bitirsinler. Vatandaşların canı ucuz değil. Bazı bölgelerde hızlı tren kazaları yaşanıyor. Sinyalizasyon sistemi ile ilgili gerekli deneme ve testler yapılarak tam anlamı ile bitsin. Allah göstermesin bu bölgelerde de kazalar yaşamayalım” dedi.

Şantiyelerin henüz tam anlamıyla açılmadığı aktaran Karasu, “Hızlı tren ülke için olması gereken bir proje. Sivas gibi göç veren geri kalmış iller için elzem bir proje. İktidar ilk açıkladığında tüm Sivaslılar olarak çok sevinmiştik. O zaman ne demişlerdi 2014’te Hızlı trenle Sivas’tan İstanbu’a beş saatte gideceksiniz demişlerdi. Ne oldu 2015 oldu, 2016, oldu 2017 oldu, 2018 ve 2019 oldu halen hızlı tren gelmedi. Şimdi yine diyorlar ki hızlı tren 2020’de gelecek. Yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle yatırımların biraz daha önünün kesileceğini düşünüyorum. Bu nedenle Hızlı trenin 2020 yılında bitmesinin imkanı yok. Test sürüşleri falan da başlamaz. Kızılırmak Projesi’de yapılacaktı. Bu konuda da hiçbir çalışma yapılmadı. Sivas merkezde cazibe merkezleri oluşturamadığımız için esnafımız her geçen gün kepenk indiriyor. Kafeler sokağı oluşturulmuştu bütün esnaf kapısına kilit vurmuş durumda. Esnaf kan tabiri caizse kan ağlıyor. 10 bin kişilk yurtta Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesine yapıldı artık öğrenciler o bölgeden merkeze kolay kolay gelmiyor. Öğrenci ile içli dışlı olan esnaf dükkan kirasını veremez hale geldi” ifadelerini kullandı. (Büyük Sivas Haber)

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*