Ankara Ekspresi Sefer Saatleri ve Güzergahı

Ankara Ekspresi Sefer Saatleri ve Güzergahı
Ankara Ekspresi Sefer Saatleri ve Güzergahı

Ankara Ekspresi Sefer Saatleri ve Güzergahı : Son zamanlarda özellikle gezginlerin ve demir yolu sevdalılarının nostaljik tren seyahatlerine olan ilgisinin artmasıyla, 1 Şubat 2012′de Gebze Köseköy yüksek hızlı demir yolu hattı inşa çalışmaları nedeniyle seferlerine son verilen Ankara Ekspresi’nin Ankara Halkalı Ankara seferleri 5 Temmuz 2019’dan itibaren yeniden başlıyor.


Ankara Ekspresi, Ankara ve Halkalı’dan her gün saat 22.00’de hareket edecek. Sincan, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik, Bostancı, Sögütlüçeşme, Bakırköy’de duruşu olan trenin seyahat süresi, Ankara Halkalı arasında 8 saat 44 dakika, Halkalı Ankara arasında 9 saat olacak.

Eskiden tüm vagonları yataklı olan trenin şimdi 4 pulman, 4 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluştuğu, trenin 230 pulman, 80 yataklı yolcu kapasitesine sahip olduğu bildirildi. Talebin yoğun olması halinde trenin kapasitesi yataklı vagon ilavesiyle artırılacak

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen yüksek hızlı trenlerin yanı sıra özellikle gezginlerin ve demiryolu sevdalılarının gözdesi Doğu Ekspresi, Turistik Doğu Ekspresi, Vangölü Ekspresi, İzmir Mavi Treni, Sofya Treni gibi seyahati keyfe dönüştüren trenlere yeni rotalar eklenmesine de devam edilecek.

Eskiden Ankara Ekspresi

Ankara Ekspresi, Ankara Eskişehir Bilecik İzmit Pendik Haydarpaşa istasyonları arasında çalışan, 567 km‘lik yolu 9.30 saatte tamamlayan ekspres tren hattıydı. Tüm vagonlar yataklı olup, her kompartımanın kendi ayarlanabilen kliması ve mini barı mevcuttu. Mini barın içinde bulunan çikolata, bisküvi, meyve suyu ve su bilet fiyatına dahildi. Aynı zamanda kompartımanlara yemek ve içecek servisi de yapılmaktadır. Yataklar, katlanarak koltuğa dönüştürülebilecek şekilde tasarlanmıştı. 1 Şubat 2012′de Gebze Köseköy yüksek hızlı demir yolu hattı inşa çalışmaları nedeniyle seferler sona ermişti.

Ankara Ekspresi
Ankara Ekspresi

Yeşilçam’a Konu Olmuştu

Ankara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt’un aynı adlı romanından uyarlanan, Muzaffer Arslan’ın yönettiği ve Ediz Hun ile Filiz Akın’ın başrollerinde oynadığı, 1970 yapımı film. 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film” dahil beş Altın Portakal ödülü kazandı. Altın Portakal En İyi Film Ödülünü kazanan ilk renkli film oldu ve bu sayede tren o tarihlerde büyük sükse yapmıştı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar