Azerbeycan Demiryolu Haritası

azerbeycan demiryolu haritasi
azerbeycan demiryolu haritasi

Azerbaycan’ın devlete ait Demiryolu hizmetlerini işleten kurumdur. Şirket, 1991 yılında Sovyet Demiryolları’nın yerine Azerbaycan Devlet Demiryolları (Azərbaycan Dövlət Dəmir Yolları) adıyla kurulmuş olup 2009 yılında günümüz adını almıştır. Merkezi Bakü’de yer almaktadır.


Azerbaycan’da ilk demiryolu 1880 yılında açılmıştır. Günümüzde Azerbaycan Demiryolları, tamamen otomatik iki, uyarlanmış mekanizma ve makinelere sahip konteyner avlulu 12, yüksek kargo konteynerleri tedarik edilebilen üç istasyon olmak üzere 176 istasyona sahiptir. Demiryolları, 1,272 km’si elektriklendirilmiş olmak üzere toplam 2,918 km uzunluktadır.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı kısaca (BTK), Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’yi doğrudan bağlayan bölgesel bir demiryolu hattı. Hat, “Demir İpek Yolu” olarak adlandırılmaktadır.

Demiryolu hattı, Ermenistan’ı bypass ederek Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan’ın başkenti Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye’nin Kars şehrine kadar uzanmaktadır. Demiryolunun tamamı 838,6 km olup, toplam maliyeti 450 milyon dolardır. Demiryolunun 503 km’si Azerbaycan’dan, 259 km’si Gürcistan’dan, 76 km’si ise Türkiye’den geçmektedir. İlk etapta hattan yıllık 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşınması hedeflenmektedir.

Temeli 2007 yılında atılan hat, 30 Ekim 2017 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili’nin katılımıyla hizmete açıldı.

azerbeycan demiryolu haritasi rayhaber
azerbeycan demiryolu haritasi rayhaber

İlk yorum yapan olun

Yorumlar