Malatya Kuzey Çevreyolu Ulaşımı Rahatlatacak

malatya kuzey cevre yolunda calismalar hiz kazanacak
malatya kuzey cevre yolunda calismalar hiz kazanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Malatya ziyaretinde Kuzey Çevreyolu çalışmalarını yerinde inceleyerek projenin tamamlanması için gerekli gayreti göstereceklerini ifade etti.

Malatya’nın geçmişten günümüze birçok devlet ve siyaset adamı yetiştirmiş önemli şehirlerden biri olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, “Anadolu’muzun önemli şehirlerinden biri olan ve birçok medeniyete beşiklik ev sahipliği yapmış önemli kentlerimizden biri. Tarihte üstlenmiş görevlerin dışında ülkemizin Türkiye Cumhuriyetinin geçmişinde çok değerli devlet adamları yetiştirmiş bir kentimiz. Sahip olduğu insan değeri ile tarihi değerleri, kültürel değerleri ile medeniyeti ve uygarlığıyla önemli bir şehrimiz. Bulunduğu konum itibariyle de Doğu-Batı, Kuzey-Güney akslarında bir kavşak noktasında. Buda Malatya’mızın ülkemizin önemli kentlerinden birisi olduğunun göstergesi. Son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelerden de payını almış bir kentimiz. Büyükşehir vasfında ve şehir sosyal ve ekonomik yönden gelişiyor” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turan, “Kayısı festivali nedeniyle bu yörenin önemli bir mahsulü olan ve dünyada da hak ettiği nam, şöhretin sahibi olan kayısı için düzenlenmiş olan festivalinde hem Malatya’mızın tanıtımına hem kayısının tanıtılmasına katkı sağlamasını diliyorum. Uzun yıllardan beri bu festival yapılıyor. 1982 yılında askerlik görevini yapmak için Ağustos ayında geldiğimde Malatya’da Kernek Meydanında kayısı festivali yapılıyordu. Benim Malatyalılığım o zaman başladı. Malatyalılarla o günden beri dostuz o zamandan beri hala görüştüğümüz dostlarımız vardır. Malatya insanının vefasını buradan söylemeden geçemeyeceğim” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turan, “Bakanlığımızın sorumluluğunda olan öncelikle Karayolları çalışmalarında bugüne kadar Malatya’mız için önemli çalışmalar yapıldı. Doğu-Batı Kuzey-Güney istikametinde mevcut yolların kapasitelerinin artırılması, iyileştirilmesi ve bölünmüş yollar haline getirilmesi amacıyla komşu illerle olan bağlantıları önemli ölçüde tamamlandı diyebiliriz. Malatya kentinin sürekli gelişmesi ve büyümesi, araç sahiplerinin artması şehir içi ulaşımın şehirlerarası ulaşımdan ayrılması amacıyla Malatya’mıza çevreyolu projesi başlatmıştık. Bu proje uzun bir geçmişe sahip. Bu işe başladık devam ediyoruz. Geçmişte kaybedilen zamanları bir kenara bırakıp bu projemizi öncelikli olarak Malatya’daki ulaşım altyapısının hizmetine dâhil edeceğiz.

Malatya’ya bugün gelir gelmez projenin devam eden kesimlerini Karayolları Genel Müdürümüz, Bölge Müdürümüz, Valimiz, Milletvekillerimiz ve yerel yöneticilerimiz ile birlikte yapılan çalışmaları gördük. Yapılan çalışmaları yeterli görmedik. Bu çalışmaların hızlandırılması ekip ve ekipmanların artırılması ile yol güzergâhının yapılacağı güzergâhında biran önce idari işlemleri yapılması için ilgili arkadaşlarımızla görüşülerek bu projeyi Malatya’mıza en kısa süre içerisinde kazandırmanın gayretinde olacağız” dedi.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.