Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali Girişindeki Problem Çözülüyor

diyarbakir sehirlerarasi otobus terminali girisindeki problem cozuluyor
diyarbakir sehirlerarasi otobus terminali girisindeki problem cozuluyor

Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V.Hasan Basri Güzeloğlu, trafik kurallarına aykırı bir şekilde planlanan Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminal İşletmeleri (DİŞTİ) girişinin yeniden düzenlenerek halka hizmet vereceğini belirti.


Vatandaşların şikâyet ve taleplerine büyük önem veren ve zaman kaybetmeden çözüm üreten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Trafik kurallarına aykırı bir şekilde planlanan ve kazalara neden olan Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminal İşletmeleri’nin (DİŞTİ) girişini yeniliyor. Vatandaşların Sayın Valimiz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’na şikâyetlerini iletmesiyle ilgili daire başkanlarıyla görüşen Sayın Güzeloğlu, DİŞTİ girişinin yeniden planlanması ve gerekli düzenlemelerin yapılması için talimat verdi. Yapılan planlamaların ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri çalışmalarına başladı. Çalışmanın yapılacağı alana göreve yeni başlayan İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ile birlikte gelen Sayın Güzeloğlu, yapılacak çalışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Vatandaşların Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinden beklediği ve ilettiği konuların çözümü noktasında projelere başladıklarını belirten Sayın Güzeloğlu, “Vatandaşlarımızın bize ilettikleri sorunlar çerçevesinde hemen çözümler üretiyoruz. Otogarın önündeki bağlantı yolunda geçmişten bugüne yaşanan çok önemli bir sorun vardı. Otogara doğrudan erişimi engelleyen, vatandaşlarımızın girişini çıkışını zorlaştıran ve herkesin bildiği gibi trafik kurallarına aykırı bir dönüşü içeren, risk içeren ve aykırılığı içeren bir sıkıntı yaşanıyordu. Bu konu bana vatandaşlarımız tarafından iletildi. Büyükşehir Belediyemizin ilgili daire başkanlığına hemen konunun çözümü noktasında talimat verdik. Bugün de üretilen proje ile otogarımızda hemen bugün başlayan çalışmalarla hem trafik kuralları açısından uygun olan hem de erişimi kolaylaştırarak, erişim konforunu sağlayan bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bugün baktığınız zaman projemizde hâlihazırda otogara erişimde doğrudan erişim şansımız anayoldan bulunmuyor. Devam eden hattımız bağlantı içermediği için erişim trafik kurallarına aykırı bir şekilde ters yönden dönüş ile oluyor” dedi.

Geçmişte can ve mal kayıplarının olduğunu ve birçok trafik kazasının yaşandığına dikkat çeken Sayın Güzeloğlu, “Şimdi bunu gideren ve projesi ile birlikte bir sonraki görüntü de göreceğiniz gibi otogara anayoldan bağlantıyı içeren trafik kuralları açısından ve trafik güvenliği açısından çok keyifli bir ulaşımı ve erişimi sağlayan projeyi başlatıyoruz. Proje ile birlikte alan bütünlüğünün peyzajları da tamamlanacak. İnşallah otogarımıza hem anayoldan hem bağlantı devam eden arka yoldan ulaşım sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Otogarların kentlerin yüzü ve tanıtıcı bir nevi vitrini olduğunu kaydeden Sayın Güzeloğlu, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde otogarda çok uzun yıllardır yapılmayan bir temizliği başlattık. Otogar gibi insan yoğunluğuna hizmet veren bir anlamda kentlerin yüzü ve tanıtıcı bir nevi vitrini olan otogarımızda önümüzdeki yıl iddialı bir projemizi de başlatacağız. Hâlihazırda birçok eksikliği de bildiğimiz için 2020 yatırım programında otogarın fiziksel altyapısını, havalandırma, iklimlendirme altyapılarını, orada hizmet veren bütün işyerlerinin bu anlamda hizmet alacak. Bütün vatandaşlarımızın en nitelikli hizmet ile buluşmasını sağlayacak hem alan bütünlüğünü hem de peyzajını içeren çok iddialı bir proje olacak. 2020 yılında başlayan projemiz öncesinde de bu bağlantı yolumuzu bugünden itibaren birkaç gün içerisinde bir haftada tamamlayacağız. En geç 1 hafta sonra güvenli erişimi sağlamış olacağız.”

Vatandaşların bütün taleplerini karşılamak ve hizmet etmek için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını dile getiren Sayın Güzeloğlu, “Burada önemli olarak altını tekrar çizeceğim vatandaşlarımızın bütün taleplerini bizden isteklerini ve beklentilerini anında karşılamak onlara hizmet etmek adına yoğun bir çaba içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyesi’nin bütün imkânlarını bütün kaynaklarını geride kaybedilen

zaman dilimlerini de düşünerek çok çabuk vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak bir amaçla kullanmaktayız. Ben bugünden başlayan çalışmaların hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçecek tüm İşçi kardeşlerime emeği geçen bütün mühendislerimize ve belediyemizin yetkililerine teşekkür ediyor herkes için hayırlı olmasını diliyorum” diyerek yapılacak çalışmaları başlattı.

Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığına bağlı ekipler, DİŞTİ önündeki kaldırımları iş makinalarıyla yıkarak çalışmalarına başladı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar