Çanakkale’nin Hızlı Tren İçin Tek Umudu Bursa!

canakkalenin hizli tren icin tek umudu bursa
canakkalenin hizli tren icin tek umudu bursa

Haberi… Çanakkale yerel medyasında gördük. Gerçi, daha önce de hızlı trene Bursa’dan bağlanma arzularını okumuştuk, fakat bu defa daha heyecanlı olduklarını gördük.
Hatta…
Heyecandan çok iddialı bir görüntü var. “Çanakkale’ye hızlı tren müjdesi” başlıklı haberde şu cümle de iddialı beklentiyi ortaya koyuyor:
“Çanakkale-Bilecik hızlı tren projesinin 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.”
Haberde…
Çanakkale- Bandırma-Bursa -Bilecik hattı yanı sıra Bandırma-Çanakkale-Tekirdağ hattı için de çalışma yapıldığı bilgisi var.
Proje tamamlandığında Bandırma-Bursa arasının 30 dakikaya, Bandırma-İzmir arasının 90 dakikaya, Bandırma-Tekirdağ arasının da 240 dakikaya ineceği bilgisi yine haberde yer alıyor.
Yolcu yanında yük taşımacılığı da yapılacağı vurgulanan haberde Bursa üzerinden Ankara-İstanbul hattına bağlanılacağı ifade edilirken, projeden yararlanacak sanayi bölgeleri de sıralanıyor.
Gerçi…
Başta da anımsattığımız gibi Bandırma ve Çanakkale yerel medyalarında bu tür haberler yeni değil, geçmişte de umut haberleri yayınlandı.
Ancak…
Bursa’nın tren hattıyla ilgili sorunlar çözülemeden dururken… 01 Ağustos 2011’de ihalesi yapılan ve 23 Aralık 2012’de Balat’ta temeli atılan Bursa-Yenişehir hattı altyapı çalışmaları tünellerden çıkamamışken… 23 Mart 2018’de ihale edilen Yenişehir-Osmaneli için yer teslimi bile olmadan iptal edilmişken… Bütün bunlar nedeniyle bizim umutlarımız kırılıp tükenmişken…
Açıkçası…
Bizim üzerimizden Çanakkale’nin umutlanması ilgi çekici.
Fakat…
Aklımıza gelen bir şey var ki, o da “Hadi inşallah” dedirtiyor.
Bugün ihalesi iptal edilen, yeni ihaledeki bütçe dengeleri nedeniyle de adından hızlı tren ibaresi çıkarılan Osmaneli-Bursa Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı da 10 yıl önce Bursa’dan çok sanayi ürünlerini limana ulaştırmak isteyen Eskişehir’in bastırmasıyla programa alınmıştı.
Bursa için olsa gerçekleşmeyeceği algısı iyice kafalarımıza yerleştiğinden, kim bilir belki de Çanakkale’nin heyecanı ve umudu sayesinde trene kavuşuruz.
Belli mi olur? (Olay – Ahmet Emin Yılmaz)

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Sal 19

İhale İlanı : Akaryakıt Satın Alınacaktır

Kasım 19 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar