Milli Zeplin Göreve Başlıyor

milli zeplin goreve basliyor
milli zeplin goreve basliyor

Karagöz GAG Balonlu Geniş Alan Gözetleme Sistemi, kasım ayında Suriye sınırında göreve başlayacak. Balon 17 metre uzunluğa, 430 metreküp hacme sahip ve 500 metre yükseklikte görev yapacak. Sistemin üzerinde taşıdığı geniş alan gözetleme kamerasıyla anlık olarak 8 kilometrekarelik bir bölgeyi tarayabiliyor. Gözetleme kamerası operatörün tercihine göre 360 derece dönebiliyor.

Olağan dışı bir hareket tespit edildiğinde sistem alarm veriyor. Üzerindeki ASELSAN termal kameralarıyla hedefi teşhis ediyor ve bu bilgiler balona yerleşik fiber kablolar üzerinden komuta kontrol birimine aktarılıyor. Orada da görüntü değerlendiriliyor. Tümüyle özgün olarak milli imkanlarla yapılan bir sistem. Balon hafif silahlarla vurulduğu zaman kendini tamir edebiliyor.

Zorlu hava koşullarında görev yapabilecek dayanıklı yapıya sahip Karagöz, üzerindeki donanımlarla sürekli gözetleme ve istihbarat, sınır ve sahil güvenliği, afetlerin gözetlenmesi, yol trafik bilgisi toplama, orman yangını tespiti ve erken uyarı, haberleşme rölesi ve kritik tesis güvenliği görevlerini yerine getirme gibi farklı amaçlar için de kullanılabilecek.

Milli Zeplin projesi 10 yıl önce Ostim’de de tasarlanarak üzerinde yoğun çalışılmış ama gerekli destek bulunamamıştı.

Dr.İlhami Pektaş

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Per 21

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 21 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Per 21

İhale İlanı : Demiryolu Elektrifikasyonu Yedek Malzeme Alım İşi

Kasım 21 @ 14:30 - 15:30
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar