Ankara Yüksek Hızlı Tren Bakım Merkezi Hakkında

Ankara Yüksek Hızlı Tren Bakım Merkezi Hakkında
Ankara Yüksek Hızlı Tren Bakım Merkezi Hakkında
Abone Ol  


Avrupa’nın en büyük atölyelerinden birisi olan Etimesgut Yüksek Hızlı Tren Ana Bakım Deposu, Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan YHT hızlı trenleri için kullanılan bir Demiryolu bakım deposudur. Etimesgut’un Etiler mahallesinde yer almakta olup 50 bin metrekaresi kapalı 300 bin metrekare alanı ile Türkiye’nin ikinci büyük demiryolu bakım deposudur. Tesiste 40 tanesi mühendis olmak üzere toplam 350 teknik personel çalışmaktadır.

Deponun inşaatına 2013 sonlarında eski Etimesgut Şeker Fabrikası arazisi üzerinde başlanmış olup Şubat 2016 tarihinde tamamlandı ve 2017 yılında faaliyete geçti. Depoda, çalışanlar için yüksek hızlı demiryolu eğitim tesisi ile birlikte yüksek hızlı bir demiryolu bakım tesisi bulunmaktadır. Doğuya bakan geniş bir dönüş halkası, deponun çevresini kaplamaktadır. Deponun hemen yanında Eryaman Yüksek Hızlı Tren Garı yer almaktadır.

50 adet YHT Seti Bakımı Yapılıyor

50 adet yüksek hızlı tren setine servis ve ağır bakım hizmeti verebilme kapasitesine sahip bulunan YHT Bakım Kompleksi içinde yer alan tüm bina ve tesisler, YHT işletmesi yapılan Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çevre duyarlılığı esas alınarak projelendirildi. Türkiye’nin filosunda 19 adet Yüksek Hızlı Tren seti bulunuyor.

Etimesgut Yüksek Hızlı Tren Bakım Merkezinde trenlere rutin bakımları yapılabilirken, herhangi bir sorun veya aksaklık oluşması durumunda ağır bakımlarda yapılabiliyor. Seferden dönerken trende oluşan aksaklıkları bir ekranda görebilen makinistler, bu aksaklıkları bakım merkezine doğru seyir halindeyken anında merkezde bulunan teknisyen veya mühendislere aktarabiliyor.

Tüm bina, tesis ve ofislerin engelli çalışanların erişimlerine uygun olarak inşa edildiği Bakım Kompleksinde, bakım ve park yolları olmak üzere toplam yan yana 40 adet demiryolu hattı bulunuyor. Etimesgut Yüksek Hızlı Tren Bakım Merkezinde 50 milyon kilometrelik yolu geride bırakan trenlerin bakımı alanında uzman teknisyen ve mühendisler tarafından yapılmaktadır.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar