GAZİBİS İstasyonları Ücret Tarifesi ve Üye İşlemleri

gazibis istasyonlari ucret tarifesi ve uye islemleri
gazibis istasyonlari ucret tarifesi ve uye islemleri
Abone Ol  


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bisikletin eğlence ve spor amaçlı kullanılmasının yanında bir ulaşım aracı olarak da kullanılmasını teşvik etmek amacıyla; GAZİBİS “Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi”ni Gaziantep genelinde yaygınlaştırmayı, böylece sağlıklı ve çevreci bir ulaşımı tüm bisiklet severlerin hizmetine sunmayı hedefliyor.

Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi ile bisiklet severler, bisikletlerini yanlarında taşımak zorunda kalmayacak, istedikleri GAZİBİS istasyonlarından bisiklet kiralayabilecek ve herhangi bir GAZİBİS istasyonuna bırakabilecekler.

Akıllı Bisiklet Sistemi Nedir?

Birçok metropolde bisiklet severlere alternatif ulaşım aracı olarak hizmet veren, teknolojik veri tabanı ile desteklenerek bisiklet taşıma zorunluğunu ortadan kaldıran ve kentteki ulaşım ağına entegre olabilen sürdürülebilir bisiklet paylaşım sistemidir.

Bu sistemin amacı, 3 – 5 km uzunluğundaki ara mesafeleri motorlu araç kullanmak zorunda kalmadan gidilebilmesini sağlamaktır. Bu sayede toplu ulaşım üzerindeki yük ve çevreye zarar veren sera gazlarının etkisi azalacak, toplum daha sağlıklı ve daha çevreci bir ulaşım aracını kullanabilme imkanına sahip olacaktır.

GAZİBİS Sistemine Nasıl Üye Olunur?

Kalealtı, Stadyum, 15 Temmuz, Manoğlu Parkı (SankoPark), Masal Parkı, Harikalar Diyarı ve Gaün olmak üzere 7 istasyonda 108 bisiklet ile kurulan sistem, tüm Gaziantep Kart satış noktalarından alınabilecek Gaziantep Tam Kart, Balıklıda bulunan (Ömeriye Camii arkası) Gaziantep Kart Kişiselleştirme Merkezi ‘nden İndirimli Kart ve Kredi kartları ile kullanılmaktadır. Serbest Kartlar ile alınamamaktadır. Saatlik ücreti 1 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Gazibis sistemine daha önceden üye olduysanız, üyeliğinizi Gaziantep Kart ‘a aktarabilmeniz de mümkündür. Yapmanız gereken tek işlem 5 dakikada doldurabileceğiniz internet formu üzerinden, Gaziantep Kart ‘ınız ile Gazibis sistemine üye olmak.

GAZİBİS Üyeliği

Üyelik esnasında kişisel bilgiler alınmakta ve sözleşme imzalatılmaktadır. Bu detaylarla ilgili bilgilendirme kiosk yazılımı üzerinde bulunduğu gibi, bilgilendirme etiketleri ile istasyonlara da yapıştırılmıştır.

Kredi Kartı ile alımlarda kredi kartından 25 TL ‘lik bir açık provizyon oluşturulmakta, bisikletin iadesinin ardından kullanım ücreti kesildikten sonra bankanın belirlediği prosedürle kalan miktar provizyonu iptal edilmektedir. Kredi kartlarının sanal alışverişlere açık olması gerekmektedir.

7 bisiklet istasyonu toplamda 15 adet online kamera ile izlenmektedir. 108 adet bisikletin sevk-idaresi ve bakımları Gaziulaş tarafından sürdürülmektedir.

Herhangi bir istasyondan alınan bisiklet diğer istasyonlara bırakılabilmektedir. Kredi kartı ile 3 adet bisiklet kiralanabilmekte olup Gaziantep Kart ile sadece 1 adet kiralama yapılabilir. Bisiklet alım sonrasında iade süresi 24 saatle sınırlandırılmıştır. 24 saat aşımında ise el koyma girişimi sayıldığından cezai işlemler başlatılacaktır ki bu madde sözleşmede yer almaktadır.

NOT: İnternet formunda üyelik hizmeti sadece nüfus kaydı (kütüğü) Gaziantep ‘te kayıtlı olanlar için geçerlidir. Nüfus kaydı başka şehirlerde olanların, Gaziantep Kart Merkez Şube ‘ye gelerek Gaziantep Kart ‘ı ile bizzat üyelik işlemini yaptırması gerekmektedir. Gaziantep Kart İşlem Merkezi ‘nden kayıt ücretsizdir, yanınızda kimliğinizin ve Gaziantep Kart ‘ınızın olması yeterlidir. Gaziantep Kartınız henüz yoksa onu da ücretli olarak Gaziantep Kart İşlem Merkezi ‘nden edinmek mümkündür.

Gaziantep Kart ile GAZİBİS Üyeliği

Gazibis artık Gaziantep Kart sisteminde. Otobüs, tramvay ve diğer tesis girişlerinde kullanmakta olduğunuz Gaziantep Kart ‘ınızı (serbest/ücretsiz kart tipleri hariç) artık Gazibis ‘ten bisiklet kiralamada da kullanabilirsiniz.

Gazibis sistemine daha önceden üye olduysanız, üyeliğinizi Gaziantep Kart ‘a aktarabilmeniz de mümkündür. Yapmanız gereken tek işlem 5 dakikada doldurabileceğiniz internet formu üzerinden, Gaziantep Kart ‘ınız ile Gazibis sistemine üye olmak. Şimdi aşağıdaki seçeneklerden işleme başlayabilirsiniz.

Konuyla ilgili sorularınız için 0342 329 45 45 nolu telefon ve 0533 784 27 27 numaralı whatsapp hatlarımızdan anında destek alabilirsiniz.

NOT: İnternet formundan üyelik hizmeti sadece ikamet kaydı Gaziantep ‘te olanlar için geçerlidir. İkamet kaydı başka şehirlerde olanların, Gaziantep Kart Merkez Şube ‘ye gelerek Gaziantep Kart ‘ı ile bizzat üyelik işlemini yaptırması gerekmektedir. Gaziantep Kart İşlem Merkezi ‘nden kayıt ücretsizdir, yanınızda kimliğinizin ve Gaziantep Kart ‘ınızın olması yeterlidir. Gaziantep Kartınız henüz yoksa onu da ücretli olarak Gaziantep Kart İşlem Merkezi ‘nden edinmek mümkündür.

GAZİBİS Nasıl Kiralanır?

GAZİBİS İstasyonundan Gaziantep Kartı İle Bisiklet Nasıl Alınır?

1. ADIM:İşlem Türü Seçimi:“Bisiklet Al” Butonuna basılır.

2. ADIM :Gaziantep İndirimli veya Tam kartınızı KART OKUYUCU bölgesine tutunuz. Bu işlem 5 saniye kadar sürmektedir.

3.ADIM :Gaziantep Kart şifrenizi ekrana giriniz. (Bu şifre cep telefonunuza online kayıt sırasında gönderilmiştir.)

4.ADIM :Kartınız blokeli değil ve yeterli bakiyeniz mevcut ise (en az 5 tl) sistem size bir bisiklet tahsis edecektir. Alabileceğiniz bisiklet numarasını ekrandan görebilirsiniz. Sistem bisikleti kendisi seçer.

5.ADIM :Ekranda belirtilen numaradaki bisikleti 20 saniye içerisinde kilit yuvasından kaldırarak alabilirsiniz. Kilit üzerinde bulunan kırmızı led ışıkların Yeşile dönmesi gerekmektedir. 20 saniyede alınmaz ise sistem kilitlenecektir. Bu durumda işlemi tekrarlayınız. Ekstra ücret kesilmez.

6.ADIM :Bisikleti aldıktan sonra sağlamlığını 60 saniye içerisinde kontrol ediniz. Herhangi bir sorun yok ise kullanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir arıza var ise iade ediniz. 60 saniye içinde iade edilen bisikletten ücret kesilmez. (Almak istediğiniz Bisikleti önce kontrol ediniz.)

NOT : Yukarıda belirtilen adımları ‘BİSİKLET SEÇEREK AL’ butonu ile de gerçekleştirebilirsiniz.

SEÇEREK ALIRKEN; İşlem sonunda Ekranda başarılı işlem bilgisi görüldükten sonra belirttiğiniz bisikletin yanına giderek bisikleti yuvadan alınız. Üyelik kartı ile sadece 1 (bir) adet bisiklet alınabilir.

GAZİBİS İstasyonundan Kredi Kartı İle Bisiklet Nasıl Alınır?

1.ADIM:İşlem Türü Seçimi:“Bisiklet Al Kredi Kartı” Butonuna dokununuz.

2. ADIM :Telefon numaranızı ekrana girerek onayla butonuna dokununuz.

3. ADIM :Gelen ekranda kredi kartı giriş bilgilerini ve kaç adet bisiklet kiralamak istediğinizi girip onayla butonuna dokununuz.

4. ADIM :Telefonunuza SMS yoluyla gelen doğrulama kodunu ekrana girip onayla butonuna dokununuz.

5. ADIM :Kiralamak istediğiniz bisiklet numaralarını ekrana girip onayla butonuna dokununuz.

6. ADIM :Ekranda başarılı işlem bilgisi görüldükten sonra belirttiğiniz bisikletlerin yanına giderek 20 saniye içerisinde bisikleti yuvadan alınız. Kilit üzerinde bulunan kırmızı led ışıkların Yeşile dönmesi gerekmektedir. 20 saniyede alınmaz ise sistem kilitlenecektir. Bu durumda işlemi tekrarlayınız. Ekstra ücret kesilmez.

GAZİBİS İstasyonlarına Bisiklet Nasıl İade Edilir?

1.ADIM :Kullandığınız bisikleti boş olan kilitleme noktalarından birine yerleştiriniz. İstasyon veya kilit yeri farklı olabilir.

2.ADIM :Yerleştirdikten sonra yaklaşık 5 saniye bekleyip kilit noktasında bulunan led’in (ışık) Kırmızı olduğunu görünüz.

3.ADIM :Bisikleti hafifçe kaldırarak kilitli olduğundan emin olunuz. Bisiklet kilitlenmiyorsa başka bir kilit noktası deneyiniz.

4.ADIM :Bisikleti kilitledikten sonra Gaziantep Kartınızdan bisiklet düşümü için lütfen öncelikle “BİSİKLET BIRAK” butonuna basınız.

(Kredi Kartı ile alım yaptıysanız bisikletin bırakıldığına karşın cep telefonunuza kısa mesaj gelecektir. “BİSİKLET BIRAK” butonunu kullanmanıza gerek yoktur.)

5.ADIM :Gaziantep Kartınızı okuyucuya okutunuz. Bu işlem 3 saniye sürebilir, işlem bitmeden kartınızı çekmeyin ve istasyondan ayrılmayınız. (Kredi Kartı ile alınmış ise bu işleme gerek yoktur.)

NOT : Bisiklet iade işlemini tamamlanmadığı sürece yeni bisiklet alımı yapılamaz!!! İade sonrası Kart okutulmasa dahi sistem bisikletin kilide iade edildiği saate göre ücret belirler. Üzerine ek bir süre eklenmez.

Aldığınız Bisiklette Sorun Var İse

1.ADIM :Bisiklette herhangi bir problem görülmesi durumunda bir (1) dakika içerisinde bisikleti tekrar istasyondaki herhangi bir boş yere bırakın. Ücret kesilmez.

2.ADIM :Yerleştirdikten sonra yaklaşık 5 saniye bekleyip kilit noktasında bulunan led’in (ışık) Kırmızı olduğunu görünüz.

3.ADIM :Bisikleti hafifçe kaldırarak kilitli olduğundan emin olunuz.

4.ADIM :Yeniden bisiklet almak için kartınızı tekrar okutup ekranda görülen numaradaki başka bir bisikleti alabilirsiniz.

5.ADIM :Bisikletinizi kontrol ettikten sonra istasyondan ayrılabilirsiniz.

Lütfen, Almak istediğiniz bisikleti önce kontrol ediniz !!!

GAZİBİS ile Ücretsiz Aktarma

Gaziantep Kart ‘ınızı kullanarak yapacağınız bisiklet kiralama işleminden sonraki ilk bir saat içerisinde Gaziulaş tarafından işletilen belediye otobüsleri ve tramvaylara yapacağınız ilk binişiniz ücretsizdir. Yani yolcuğunuzun bir kısmını bisikletle, bir kısmını ise toplu ulaşımla yaptığınızda sadece bisiklet ücreti ödersiniz.

Gazibis İstasyonları

  • Sankopark Gazibis İstasyonu
  • Kalealtı Gazibis İstasyonu
  • Stadyum Gazibis İstasyonu
  • Harikalar Diyarı Gazibis İstasyonu
  • Masalpark Gazibis İstasonu
  • Üniversite Gazibis İstasyonu
  • Demokrasi Gazibis İstasyonu

Gazibis Haritası

Gazibis haritasına erişmek için buraya tıklayınız!

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar