Kars Edirne Demiryolu Hattı, Kuşak Yol’un Önemli Sütunlarından Olacak

kars edirne demiryolu hatti kusak yolun onemli sutunlarindan olacak
kars edirne demiryolu hatti kusak yolun onemli sutunlarindan olacak

Kars Edirne Demiryolu Hattı, Kuşak Yol’un Önemli Sütunlarından Olacak; Türkiye’nin Kuşak Yol için teklif ettiği “Orta Koridor” daha somut bir şekilde konuşulmaya başlandı. Çin basınında “Bakü Tiflis Kars hattına entegre edilecek Kars Edirne hattı, Kuşak Yol’un önemli sütunlarından olacak” yorumu yapıldı

Çin’in Xi’an kentinden hareket ederek Çekya’nın başkenti Prag’a giden Kuşak Yol treninin geçtiğimiz hafta önce Bakü Tiflis Kars hattını ardından da İstanbul’daki Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçmesinin yankıları sürüyor. Çin’den Avrupa’ya tren yolculuğunu 18 güne indiren bu başarılı yolculuk Türkiye’nin önemini ve coğrafi avantajlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Bu kapsamda Çin’in Kuşak Yol Projesi için Türkiye’nin teklif ettiği “Orta Koridor” fikri de daha net şekilde konuşulmaya başlandı.

GİRİŞ TERMİNALİ DE OLACAK

Çin basını Türkiye’nin “Orta Koridor” teklifinden daha fazla söz etmeye başladı. Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua’daki analiz haberde “Kars’tan Edirne’ye yapılacak ve Bakü-Tiflis-Kars hattına entegre edilecek hat Kuşak Yol’un önemi sütunu olacak” denildi. Analizde China Railway Express’e ait elektrik eşyaları taşıyan 820 metre uzunluğundaki dev yük treninin Boğaz’ın altından Asya’dan Avrupa’ya geçmesinin Kuşak Yol Projesi’nin birçok ekonomiyi nasıl canlandıracağının göstergesi olduğu kaydedildi. Xinhua’daki analizde Türkiye’deki kritik tren güzergahlarının yanı sıra limanlara da vurgu yapıldı. Haberde Türkiye’nin tren hattının yanı sıra limanlarıyla da Çin’in Avrupa’ya giriş terminali olabileceğine dikkat çekildi. Çinliler, Avcılar’daki Kumport Limanı’na ortak olmuştu.

Kaynak :  cinhaber 

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar