Gar ve İstasyonlarda Turuncu Masa Uygulaması Bugün Başlıyor

Demiryollarında 1 Milyon Engelli Yolcuya Ücretsiz Ulaşım Sağlandı
gar ve istasyonlarda turuncu masa uygulamasi bugun basliyor

Gar ve İstasyonlarda Turuncu Masa Uygulaması ; Engelli yolcuların gar ve istasyonlarda bilet alma, trene biniş-iniş ve nakil araçlarına transferleri konusunda destek sağlayacak Turuncu Masa Hizmet Noktası uygulaması 2 Aralık 2019 tarihinde saat 10.00’ da Ankara YHT Garı’nda düzenlenecek törenle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından başlatılıyor.

Turuncu Masa Hizmet Noktası uygulaması; yüksek hızlı trenlerin duruş yaptığı 13 gar ve istasyonda, engelli yolcuların gar/istasyon girişindeki Turuncu Masa Hizmet Noktası alanından alınıp, trende seyahat edeceği koltuğa yerleştirilmesini ve seyahat sonunda tekrar Turuncu Masa Hizmet Noktası görevlilerince karşılanmasını kapsayan uygulamadır.

Turuncu Masa Hizmet Noktası uygulaması için yüksek hızlı trenlerin duruş yaptığı 13 gar/istasyonda engellilerin fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını analiz ederek, profesyonel eğitim almış TCDD Taşımacılık AŞ tarafından temin edilen toplam 53 çalışan görevlendirilmiştir. Bu hizmet noktaları Ankara, Eryaman, Eskişehir, Konya, Pendik, Söğütlüçeşme, Halkalı, İzmit, Polatlı, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, Gebze Garı ve istasyonlarında bulunmaktadır.
Engelli yolcuların internetten bilet satın alırken, özet ekranında çıkacak olan “engelli yolcu bildirim formu” düğmesini tuşlayıp formu dolduracak, form dolduramayan engelli yolcular Turuncu Masa Hizmet Noktası’ na başvurarak hizmetten yararlanabileceklerdir.

Turuncu Masa hizmetinden yararlanan yolcular, ilgili personel tarafından, gar girişinde karşılanıp seyahat edeceği koltuğa kadar ulaştırılacak, varış istasyonunda ise karşılanıp, gar çıkışına ve bineceği vasıtaya kadar eşlik edilecektir.

Bu hizmetten faydalanmak isteyen yolcularımızın garların/istasyonların girişindeki özel noktalara yerleştirilen turuncu butonlara basmaları yeterlidir.

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar