Yerli Otomobil Fabrikası Bursa Gemlikte Kurulacak

yerli otomobil fabrikasi bursa gebzede kurulacak
yerli otomobil fabrikasi bursa gebzede kurulacak
Abone Ol  


Yerli otomobil üretim tesisi açıklamalara göre Bursa’da kurulacak. Üstlenici firmaya alım garantisi dahil pek çok devlet desteği sağlanacak.

Gebze’de yerli otomobil tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , “Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz” dedi ve “Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yapacağımız ‘devrin’ otomobilinin önünü kesemeyecekler” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobil fabrikasının Gemlik’te silahlı kuvvetlere ait 4 milyon metrekarelik arazide tahsis edilecek 1 milyon metrekare alanda yapılacağını belirtti ve “Şahsım olarak ilk ön siparişi veriyorum”

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar olacak. Yatırımın süresi ise başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi.Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek.

Türkiye’nin otomobilinin üretim tesisinde 4.323 kişi istihdam edilecek ve bu kişilerin 300’ü nitelikli personel olacak.

Yeri Otomobilin Teknik Özellikleri

Elektrikli yerli araç 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.Türkiye’nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Rail Industry Show Armin sohbet

1 Comment

  1. Bursa Gebze ne ya? Gebze Bursa’ya mı bağlı? Haber yaparken biraz dikkat edin lütfen.

Yorumlar